Moskova sirkinde nefes kesen gösteriler

48

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen sirk gösterisinde sporcular gibi mekik çeken morslar, dans eden köpekler ve tahteravalli de zıplayan ayılar izleyicileri büyüledi. Vernadski Sirki’nde yapılan gösteriye ondan fazla ülkeden gelen palyaçolar hünerlerini sergiledi.

 

Gösteride denizlerde yaşayan memeli hayvan morsun mekik çekmesi büyük alkış topladı. Rus sunucu, “Saygıdeğer vatandaşlar kimin vücut yapısında sorun varsa, buyursun bizim mors gibi mekik çalışması yapsın” duyurusu yaptı.

Morjiha Buloçka lakaplı morsun “şarkı söylediğini”, dans ettiğini, ıslık çaldığını ve başka spor hareketleri yaptığını da belirten sirk terbiyecisi Olga Volçan, “Dediklerimi yapacak mısın? Seyircileri sevindirecek misin?” diyerek morsla iletişim kuruyor.

Üç tonluk jip üzerinden geçti

Sirk gösterisinde bir ayının tahteravalli sefası, köpek ve maymunların da kıvrak dansları çocuklar başta olmak üzere her kesin neşe kaynağı oldu. Özbekistanlı pehlivan Fahreddin Ahnazarov’un sunduğu renkli gösteriler de izleyenleri etkiledi. Guinnes rekorlar kitabına defalarca imzasını atan Özbek pehlivan, sağında iki solunda ikişer bayanla birlikte 600 kilogramlık demir aletleri kaldırınca vatandaşlardan alkışlar topladı. Bir başka sirk numarasında ise üç tondan fazla ağırlığındaki jip Fahreddin’in üzerinden geçti.

Özbek pehlivan ise çok mütevazı şekilde, “Bunları rekorlar saymam. Yaşım 60 olduğunda rekorlar kırmaya devam edersem o zaman bu başka!” dedi.

 

 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan