130 metrelik Stalin gökdelenine tırmandı, kendini kameraya çekti

6

Rusya’da bir genç eski Sovyet lideri Josef Stalin gökdelenlerinden biri olarak bilinen Krasnıye Varota İdari Binası’nın zirvesine tırmandı. Moskova’nın yedi kız kardeşleri olarak tanınan gökdelenlerinden birinin tepesine hiçbir güvenlik önlemi almadan tırmanan genç, kendisini kameraya çekmeyi de ihmal etmedi.

 

Trenlerin üstünde dolaşan, yüksek binaların tepesinden atlayan, tren raylarının arasına yatarak tehlikeli gösteriler yapmayı seven Rus gençler artık gökdelenlerin tepesinde dolaşıyor. Stalin’in gökdelenin tepesinden harika Moskova manzaraları ortaya çıksa da bunun için epey bir cesaret gerekiyor.

Başkent Moskova’nın sembollerinden olan Stalin gökdelenleri 1947-1953 yıllarında şehrin yedi ayrı noktasında inşa edildi. Rus Baoque ve Gothic mimari tarzda inşa edilen gökdelenlerde Amerikan tarzı teknoloji kullanıldı.

Yedi gökdelenden diğer altısı Hotel Ukrayna, Kotelniçeskaya konutu, Hotel Leningradskaya, Dışişleri Bakanlığı, Moskova Devlet Üniversitesi ve Kudrinskaya konutu olarak hizmet veriyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

{dmotion}xld2f6_the-guy-climbing-skyscraper-in-moscow_sport{/dmotion}