Moskova nehrine 50 metre yüksekliğe gerilen ipte cambaz oynayamadı

18

Dünyada çok sayıda rekorlara imza atan İsviçreli cambaz Freddy Nock, Moskova nehri üzerinden geçmeye çalışırken, ipin aniden kopması sonucunda geri döndü.

Andreyevski köprüsü yanında nehir üzerindeki 50 metre yükseklikte ipe çıkan cambazı yüzlerce Moskovalı da heyecanla izledi. Ancak cambaz Freddy Moskova nehrini ilk denemede geçemedi. İp üzerinde 8-10 adım attıktan sonra geri dönen cambaz, üç deneme yaptı. Freddy’nin ip üzerinde 10-20 adım attıktan sonra geri döndüğü ve üç kere daha deneme yaptığı belirtildi.

 

Dördüncü denemede ipin aniden kopması sonucunda cambaz yakında bulunan vincin koruma alanına düştü. Şans eseri Freddy’nin olayı ciddi bir yara almadan altattığı da ifade edildi. Yetkililere göre, dördüncü deneme için ipin aşırı gerdirilmesi kendisinin kopmasına yol açtı.

RIAN_00966562.HR.enAşağıda kendisini bekleyen Rus görevliler, hemen yukarıdaki vinçten cambazı indirdi. Kazayla ilgili duygularını gazetecilerle paylaşan Freddy, “Projektör ışığı tam gözüme düşüyordu ve bu nedenle ipi göremiyordum. Ayrıca fazla rüzgarlı hava vardı. En kötüsü ise, ayaklarımın altındaki ip esnekti, oynuyordu” dedi.

İsviçreli cambazın nehir kıyısı Gorki parkında diğer sirk gösterileri ise başarılı geçti. Cambazın Moskova’da düzenlenen 5. Uluslararası Sirk Sanat Festivali çerçevesinde sahneye çıktığı da belirtildi. Festivalin 2 Ekim’de sona ermesi planlanırken, uluslararası sirk etkinliklerinde ABD, Çin, İtalya, Finlandiya, Almanya, Ukrayna ve başka ülkelerden sanatçılar da katıldı.

Gösteride ABD’den katılan Ermeni asıllı Seyranyan kız kardeşlerinin ikisinin aynı anda 61 eni ve 60 uzunu olan ufak bir kutuya girmesi de izleyicilerden büyük bir alkış topladı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan