Rusya’nın WikiLeaks’i, RusLeaks yayınına son verdi

4

Rusya’nın WikiLeaks’i olma amacıyla kurulan RusLeaks, Rus vatandaşların kişisel bilgilerini yayınlamak ‘amaca uygun olmadığı’ gerekçesi ile web-sitelerini kapatmak zorunda kaldığını duyurdu.

Geçtiğimiz hafta Rus medyası RusLeaks projesinin 1999 ile 2007 yılları arasında kayda alınan vergi numaraları, pasaport seri numarası, sabıka kayıtları, otomobil plakaları, ev, cep telefonlar ve ev adresleri gibi kişisel bilgileri içeren ve isime göre rahatça arama yapılabilen imkanı hizmete sunduğunu yazmıştı.

Büyük ilgi toplayan RusLeaks’in bu yeni hizmeti Rusya’nın resmi makamları tarafından da incelenmeye alındı. Önceki gün uyarı alan proje yöneticileri sitelerini kapatmak zorunda kaldığını ifade etti.

Bilgilerin yayınlandığı rusleaks.com, rusleaks.net, rusleaks.org sitelerine erişimi bugünden itibaren kapatan RusLeaks, web-sayfalarına da ancak ‘Amacına uygun olmayan şekilde kullanıldığı için kapatmak zorunda kaldık’ mesajını bıraktı.

Öte yandan Rusya’nın WikiLeaks’i olma amacıyla kurulan RusLeaks’in rusleaks.ru web-sitesi yolsuzluklarla ilgili bilgileri yayınlamaya devam ediyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan