Ruslar eski eşyalarını geri dönüşüme gönderiyor

22

Eski koltuk, beyaz eşya ya da otomobillerini bir türlü atamayan Ruslar’ın yardımına geri dönüşüm fabrikaları yetişti. Talep edilmesi durumunda özel araçlarla yardıma gelen yetkililer her türlü eşyayı alıp geri dönüşüm ünitelerine götürüyor.

Greenpeace’in katkıları ile caddelerde oluşturulan geri dönüşüm merkezleri de insanları bilinçli olmaya davet ediyor. Kusakovski geri dönüşüm fabrikasından açıklamada bulunan Leo Uşanov, yerel yöneticilerin yeterli desteği vermemesinden şikayetçi.

Geri dönüşüm için toparlanan eski eşyalar dev kazanlara doldurulup ayrıştırılıyor. Elektronik eşyalar içinde bulunan fosfor, civa ve diğer ağır metaller ortaya çıkartılıyor. Altın ve gümüş gibi değerli madenler dahil bir çok yeni ürün geri kazanılıyor.

Yasalar açısından da geri dönüşümün desteklenmesi gerektiğini kaydeden Greenpeace’den Aleksey Kiselev, “Geri dönüşümde öncelikle insanların düşüncelerini değiştirmek gerekiyor… Atıkların toplanması başlı başına bir iş. Bunun organize edilmesi gerekiyor” dedi.

Moskovalılar da geri dönüşüme destek vermeye hazır. Bir çok kimse eşyalarını Greenpeace merkezlerine getiriyor. Eğer eşyalar çok ağırsa Greenpeace gönüllüleri size yardımcı olabiliyor. Günün sonunda da toplanan tüm eşyalar Kusakowski geri dönüşüm ünitesine gönderiliyor.

Eski televizyonlarını Greenpeace gönüllülerinin almasından memnun olduklarını kaydeden bir Rus vatandaşı, “Uzun zamandır bu eskiden kurtulmak istiyorduk. Onların gelip televizyonu almaları bizi çok memnun etti. Çevre açısından da bunun çok faydalı olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan