Moskova’da yabancı işçiler için parmak izi zorunluluğu geliyor

83

Rusya’nın başkenti Moskova’da yabancı işçiler için parmak izi zorunluluğu geliyor. Ria Novosti ajansına konuşan Moskova Belediyesi yetkilisi, konuyla ilgili çalışmalara başladıklarını belirtti. Belediye yetkilisi, “Federal Göç Servisi ve İçişleri Bakanlığı Moskova daireleri çalışma izni verilen yabancı vatandaşlardan zorunlu olarak parmak izi alınması hususunda ortaklaşa öneri hazırladı. Bu öneri Federal Göç Servisi’ne gönderilecek” dedi.

Öneriyi Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in de desteklediği belirtildi.

İnterfaks ajansının haberine göre, Federal Göç Dairesi Başkanı Konstantin Romodonovski de konuyla ilgili mekanizmanın oluşturulması için çalışmalar planladığını belirtti. Resmi Rossiyskaya Gazeta’ya göre, yabancı işçilere yönelik parmak izi zorunluluğu Moskova’da suç vakalarının ortaya çıkarılmasında önemli rol oynayacak. Haberde, “Moskova Emniyet Müdürlüğü verilerine göre, başkentte işlenen suçların yüzde 70’i yabancı işçilere ait” denildi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’e göre başkentte 2 milyon kaçak göçmen yaşıyor. Federal Göçmen Bürosu’nun verilerine göre ise 15 milyonluk kentte 340 bin göçmen var ve bunların yaklaşık yarısı kaçak. Yetkililere göre, eski Sovyet ülkelerinin 3 aylık vizesiz Rusya’ya giriş imkanlarının olması ülkedeki kaçak işçi sayısının artmasına neden oluyor.