Rus özel harekatçılardan nefes kesen terör tatbikatı - Video

60

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenecek Interpolitex-2011 etkinliği için gösteriye hazırlayan Rus harekatçılar terör tatbikatında nefes kesti. Harekatçılar helikopter ile düşman takibi yapıyor, zırhlı araçlarla hedefe ilerleyerek bina içinde saklanan teröristleri etkisiz hale getiriyor ve rehineleri kurtarmayı başarıyor.

Tatbikata katılan İçişler Bakanlığı'na bağlı 'Rıs', 'Zubr', 'Vityaz' ve '33 bölük' özel harekatçıları helikopterden hedefe konuşlanma ve bina baskınlarını uygulamalı olarak gösterdi.

Tatbikatları kendileri için çok olumlu tecrübe kazandırdığını ifade eden bir özel harekatçı, “Harekatçılar binayı ele geçirmeyi başardı. Bir grup birinci kattan zırhla içeri girerken, diğer grup merdivenleri kullanarak ikinci kata girdi. Böylelikle teröristleri etkisiz hale getirdik ve tüm rehineleri sağ kurtarmayı başarabildik.” diye konuştu.

Bir başka tatbikatta ise askerler senaryoya göre otobüsten rehineleri kurtarmaya çalıştı. Harekatçılar ayrıca tatbikat esnasında özel yeteneklerini sergiledi.

Uluslararası İnterpolitex-2011 sergisinde 30'dan fazla şirketin yer alması bekleniyor. Şirketler İçişler Bakanlığı'nın ihtiyaç duyduğu giyisiden başlayarak zırhlı araçlara kadar tüm ürünlerini sergileyecek. Ayrıca sergide elliye yakın silah, askeri araç, ölümcül olmayan özel askeri teçhizat ziyaretçilere gösterilecek.

VVTs Fuar alanında 75. pavilyonda 25-30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek İnterpolitex-2011 fuarını son iki gününde normal vatandaşlar da ziyaret edebilecek.