Rusya’da “Kediler Cumhuriyeti” kuruldu

303

Rusya’nın St. Petersburg kentinde “Kediler Cumhuriyeti” kuruldu. Vize uygulaması yapılan Cumhuriyette her şey kediler için organize edildi. Çocukların ilgi odağı olan mekan “Kedi Müzesi” ve “Kedi Kafe’si” ile birlikte ziyaretçilere hizmet veriyor. Hermitaj Müzesi’nin hemen yakınında kurulan Cumhuriyet’in kedileri, tarihi binanın farelerine de ilgi duyuyor.

Kadrolu çalışan kedileri ile yüzyıllardır ayakta duran Hermitaj Müzesi’nin dört kedisi ve diğer ülke ve bölgelerde gelen dört kedi ile birlikte şimdilik toplam sekiz kedi Cumhuriyetin daimi vatandaşı. Diğer kediler ise konaklamak, eğlenmek ve dinlenmek için yardımcıları ile beraber gelebiliyor. Hermitaj kedilerinin ilginç isimleri de var: Vallin de la Mothe (Fransız mimar), Danae, Dora Maar (Fransız yazarlar) ve Saskia. İran kedisi Mary, Sibirya’dan Ulma, Kuril’den Makota ve Kanada’dan Psyche de yeni ülkelerinden memnun.

Sınırı geçebilmek için her bir misafirin vize başvurusu yapması ve kabul alması gerekiyor. Bölgenin güvenliği açısından bir kısım kurallar da var. Ellerin güzelce yıkanması ve ayaklara galoş giyilmesi zorunlu. Cumhuriyet’in en önemli kuralı ise kedilerin istemediği bir davranışı onlara yapması için zorlamamak. Zira “Kediler Cumhuriyeti”nin sakinleri istediklerini yapmakta özgür.

Kediler Cumhuriyeti’ni en çok çocuklar ziyaret ediyor. Eğer yanlarında bir kedileri varsa onunla birlikte vize başvurusunu yapıyor. Arzu edenler kedilerini gece kalması için Cumhuriyet’te misafir olarak da bırakabiliyor.

En çok St. Petersburg müziğinin dinlendiği Cumhuriyet’te kedi masallarına rağbet ediliyor.

Kedi Cumhuriyeti psikolojik engelli çocuklar için rehabilitasyon merkezi olarak hizmet vermeyi de planlıyor.