Rusya’nın Robinson Crusoe’u adada 17 gün sonra tesadüfen bulundu

16

Rusya’nın en kuzeyindeki Ak Deniz’de teknesinin batmasının ardından küçük bir adaya sığınan 25 yaşındaki Sergey Ganyuşev 17 gün sonra tesadüfen bulundu. Rusya Acil Durum Bakanlığı yetkilileri çağdaş “Robinson Crusoe” Ganyuşev’in adadan kurtarılması anını kayda aldı.

Heyecanla el sallayarak helikoptere doğru koşan kayıp işçinin bitkin hali gözlerden kaçmazken, Robinson’un yağmur suyu içerek su yosunu yiyerek ayakta kalabildiği belirtildi. İlk on gün helikopter ve tekne bekleyen Ganyuşev, sonrasında tüm ümidini yitirmiş ve intiharın eşiğine gelmiş.

Konuyla ilgili açıklama yapan Acil Durum Bakanlığı Arhangelski Basın Sözcüsü İgor Grigoryev, genç vatandaşı tesadüfen bulduklarını kaydetti. Sözcü, “Solovetski manastırındaki görevli papazlar geçenlerde motorlu kayıkta Ak Deniz bölgesinde kaybolmuştu. Motorun aranması için bölgede yapılan arama operasyonu sırasında helikopter, adada bir vatandaşı farkederek oradan aldı” dedi.

Adadan kurtarılan Sergey’in Solovetski adasındaki su yosunları toplayan küçük bir fabrikada çalıştığı belirtildi. Haberlere göre, “Rusya’nın Robinsonu” Sergey tam bir macera yaşamış. Su yosunları bulmak için motorlu kayıkla denize açılan Sergey fırtına sonucunda kendini dalgaların arasında bulmuştu. Yüzerek yakınlıktaki adaya varan “Robinson” rüzgarlardan korunmak için önce toprağın içinde kuyu kazdı.

Su yosunu ve yağmur suyuyla beslenerek 17 gün ayakta kalmayı başaran Sergey, “Kazağımın kollarını keserek ayaklarıma geçirdim, çünkü çok soğuk idi. Cep telefonum suda ıslanmıştı. Kuruttum, ama yine de çalışmadı... Son üç günde tüm ümidimi kestim ve kaldığım kuyudan hiç dışarı çıkmıyordum. Aniden helikopter sesi duymam bende yeni bir güç oluşturdu ve tüm gücümle kendimi dışarı attım” bilgisini aktardı.

Helikopterle adadan alınan “Robinson” Arhangelsk kent hastanesine sevkedildi. Doktor muayenesinden geçirilen Sergey’in sağlık durumun ciddi olduğu belirtildi. Hastane yetkilisi, “Çok zayıflamış durumda ve aşırı üşütmüş” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı Arhangelski Bölge Basın Sözcüsü Andrey Kitayev, Sergey’in kaybolmasıyla ilgili kendilerine 13 Ekim’de başvuru yapıldığını da kaydetti.