Rusya Türkiye’ye insani yardım gönderdi

133

Rusya, beş yüze yakın vatandaşın yaşamını yitirdiği Van'da meydana gelen deprem nedeni ile Türkiye’ye insani yardım gönderdi. Yardımın Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in talimatıyla gönderildiği kaydedildi.

Acil Durum Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı İrina Andrianova, “Ülke yönetiminin talimatıyla Rusya Acil Durum Bakanlığı, Türkiye’nin isteği doğrultusunda depremzedelere insani yardım gönderdi” dedi.

Bakanlığa ait malzeme dolu İl-76 tipli uçağın Moskova saatiyle 10.32’de Türkiye’ye hareket ettiği kaydedildi. Bakanlık açıklamasına göre, Van’a 10 ve 30 kişilik toplam 214 adet çadır gönderildi.

Devlet Başkanı Medvedev, depremin yaşandığı gün Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e telgraf çekerek başsağlığı dilemişti. Medvedev ertesi gün de kendisini ziyaret eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın huzurunda Gül’ü telefonla arayarak depremle ilgili tüm çalışmalar için gereken yardımın yapılması ile ilgili öneride bulunmuştu.

Rusya lideri Acil Durum Bakanlığı yetkililerine Türkiye'ye yardım yapılması için çalışmalara hazırlanması talimatını da vermişti. Türkiye’nin Rusya’nın önerdiği yardımlara ilk anda olumlu cevap vermemesi Rus basınında eleştirilmişti.

Rus uçağı Erzurum'a indi

Van'da meydana gelen depremin ardından, Rusya'dan çadır getiren uçak Erzurum Havalimanı'na indi.Erzurum Vali Yardımcısı Özgür Arslan, havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uluslararası yardım kabulünden sonra Erzurum'a dördüncü yardım uçağının Rusya'dan geldiğini söyledi.

Rusya'dan gelen uçakta, 214 çadır bulunduğunu ifade eden Arslan, ''Bu çadırlar 4'er, 10'ar ve 20'şer kişiliktir. Komşu devlet Rusya'ya, bu kötü günümüzde bize yardımcı olduğu için teşekkür ediyoruz'' dedi.

Rusya Afet İşleri Bakanlığı Daire Başkan Yardımcısı Batdirel Tikhon'un, çadır dışında başka ihtiyaç olup olmadığı yönündeki sorusunu Vali Yardımcısı Arslan, ''Şuan acil ihtiyacımız çadır. Biz çadır bekliyoruz'' şeklinde yanıtladı.

Arslan, Tikhon'un ''Neden çadır istediniz?'' sorusuna ise ''Halihazırda malzeme ihtiyacını devlet olarak karşılayabilecek düzeydeyiz. Ama çadır ihtiyacı depremden sonra hasar görmeyen evlere girmekte tereddüte uğrayanların yoğun şekilde çadır ihtiyacı hasıl olunca, biz de stoklarımızdaki imkanımızın şuan yeterli olmaması nedeniyle sadece çadır istedik. Ama tıbbi malzeme ihtiyacını karşılayabilecek düzeydeyiz''yanıtını verdi.

Konuşmaların ardından, Rusya'dan getirilen 214 çadır, deprem bölgesi Van'a ulaştırılmak üzere, İl Kriz Merkezi ve Türk Kızılay'ı yetkilileri tarafından tırlara yüklendi.