Rusya'da 1,6 milyon cep telefonu kullanıcısının bilgileri internete düştü

106

Rusya'nın önde gelen GSM öperatörü MTS müşterilerinin bilgilerinin internette yayınlanması skandala yol açtı.

Olay Ufa'da yaşayan Fyodor Ponomaryov adlı vatandaşın şahsi bilgilerini internette bularak suç duyurusunda bulunmasıyla gündeme geldi. 1 milyon 600 bin vatandaşın bilgilerini paylaşan site Rus basınında çıkan haberlerin ardından güvenlik güçleri tarafından erişimi engellendi.

Zhiltsy.net adlı web sitesi ziyaretçilerine vatandaşların cep telefonlarını isim ve soy isim ile aratarak bulunmasını sağlıyordu. Sitede St. Petersburg ve Başkurdistan MTS abonelerinin telefon numaralarının yanı sıra pasaport bilgileri ve ev adresleri de yer almıştı.

Şu anda 70 milyona yakın abonesi olan MTS yaptığı açıklamada internette yayınlanan veritabanının 2006 yılına kadarki bilgileri içerdiğini, ve oradaki bir çok numaranın artık geçerli olmadığını ifade etti.

İnternette domain kayıtlarını bulunduran Whois sitesi Zhiltsy.net adresinin Temmuz ayında oluşturulduğu ve Avustralya'nın Nobby Beach kasabasında kayıtlı olduğu bilgilerine yer verdi, ancak bilgiler arasında sahibinin adı yer almadı.

Temmuz ayında benzer olay cep telefonu kısa mesajları ile yaşanmıştı. Rus arama motoru Yandex.ru, Rusya’nın Megafon sitesi aracılığıyla vatandaşların biri birine gönderdiği sekiz binden fazla özel mesajı sitesinde yayınlamıştı.