Rusya deprem yardımı için Türkiye’ye yeni uçak gönderiyor

76

Rusya, altı yüzden fazla vatandaşın yaşamını yitirdiği Van’da meydana gelen deprem nedeni ile Türkiye’ye üçüncü uçağı göndermeye hazırlanıyor. Rusya geçen hafta Türkiye’ye deprem yardımı için iki uçak göndermişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Türkiye’ye deprem yardımı için yeni uçak göndermeye hazırlandıklarını belirtti. Rus diplomat Lukaşeviç, “Rusya Acil Durum Bakanlığı’na ait İl-76 tipli iki uçak 27-28 Ekim tarihlerinde Erzurum kentine insani yardım ulaştırmıştı. Burada Pamir tip Rus üretimi 370 kışlık çadır da bulunuyor. Dağcılıkla uğraşanlar bu çadırların avantajlarını değerlendirebilir. 1 Ekim’de Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği, yardımdan dolayı teşekkür ederek Rus çadırların depremin meydana geldiği bölgenin hava koşulları açısından çok uyumlu olduğunu ifade etti. Şu anda Türkiye’ye bu tip çadırlara ek olarak gönderilmesine ilişkin konuyu gözden geçiriyoruz” dedi.

Rusya 27 Ekim’de malzeme dolu İl-76 tipli uçağını Moskova saatiyle 10.32’de Türkiye’ye göndermişti. Ertesi gün Moskova Türkiye’ye ikinci insani yardım uçağını göndermişti.