Kızıl Gezegen'e 520 günlük sanal yolculuk sona erdi

61

Kızıl gezegen Mars'a dünyaya kapalı penceresiz uzay gemisi şartlarında 520 günlük sanal yolculuk yapan  6 kozmonot gün ışığına çıktı.

Rusya ile Avrupa Uzay Ajansı tarafından 3 Haziran 2010 tarihinde başlatılan ve 'Mars500' adı verilen simülasyonunda üçü Rusya vatandaşı, biri Fransız, biri İtalyan ve biri Çinli’den oluşan mürettebat sağ salim mekikten çıktı.

Deneme süresince hiç dışarı çıkmayan kozmonotlar uzayda kullanılan gıda ile beslendi ve dünya ile 25 dakikalık gecikmeli mesajlarla bağlantı kurdu.

Bilim adamları, Mars gezegenine yolculuk için 250 gün gidiş, 30 gün gezegende araştırma süresi ve 240  gün de dönme süresi olmak üzere 520 gün gerektiğini tespit etmişti. Mars yüzeyine iniş simülasyonun da deneklerin bulunduğu konteynere bağlı ikinci bir konteynerde gerçekleşti.

Uluslararası proje Rus kozmonot Aleksey Sityov tarafından yönetilirken, bir başka Rus mürettebat temsilcisi Suhrob Kamolov doktor görevini üstlendi. Diego Urbina ve Fransız Romain Charles uzay gemisinde mühendislik görevini yerine getirirken, Çin'li Wang Yue ve diğer Rus Aleksandr Smolevski ise mürettebatın diğer üyeleriydi.

Yolculuğu başarı ile tamamlamaktan memnun olduklarını belirten kozmonotlar gerçek uzay uçuşuna hazır olduklarını ve o günü beklediklerini ifade etti.

Mars-500 misyonu başlandığı günlerde simülasyonda yer alan deneklerin 100'er bin dolar ödeme alacakları belirtilmişti.

Benzer program 2009 yılında da düzenlenmiş, 3 ay boyunca dış dünyaya kapalı kapsüllerde kalan 4 Rus, 1 Alman ve 1 Fransız'dan oluşan mürettebat başarılı şekilde uçuş simülasyonunu tamamlamıştı.