Rusya’da “istenmeyen bebekler” için özel kutular kuruluyor

950

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Soçi’de yeni doğan bebeklerini istemeyen anneler için doğumevi ve devlet binalarının yanında Baby-Box isimli özel kutular oluşturuldu. İsteyen aileler devletin korumasına bırakılmak üzere yeni doğan bebeklerini kutuya bırakabiliyor.

Konuyla ilgili basına bilgi veren Soçi doğumevi Başhekim Yardımcısı Natalya Gorisyuk, “Eğer bayan herhangi bir nedenle çocuğundan gizli bir şekilde vazgeçme kararı alırsa bu durumda kendisi bebeğini bu kutuya bırakabilir. Kutuda kapılar kapanır kapanmaz aydınlatma, klima ve ısıtma sistemleri hemen çalışmaya başlıyor” dedi.

Annenin düşünmek için 30 saniye zamanı olduğuna işaret eden Gorisyuk, “Eğer anne kararını değiştirerek çocuğunu geri almayı düşünüyorsa kendisine 30 saniyelik bir hak veriliyor. Bu zaman dilimi içinde kutunun kapısı açık kalıyor. Fakat sonra kutuların kapısı otomatik olarak kapanıyor” diye uyarıyor.

Kutunun özel bir fonksiyonu da var, bebeğin kutuya bırakılmasının ardından doğumevine özel bir sinyal gidiyor. Kutunun dış penceresinde ise kırmızı ışık yanmaya başlıyor. Bu sinyalin ardından doğumevi nöbetçisi kutuya yaklaşarak bebeği alıyor.

Bebeğine kavuşmak isteyen anneye bir şans daha tanınmakta. Fakat anne bebeğin kendisine ait olmasını genetik analizi ile onaylaması gerekiyor. Yetkililer, bebekte beden yaralarının bulunması durumunda cezai işlemlerin başlatılması uyarısında da bulunuyor.

Rusya’da bu tür kutulara ihtiyaç olduğunu ifade eden doktor Ludmila Terentieva, “Bizler çocukları tren istasyonları ve diğer uygun olmayan mekanlardan topluyoruz. Genelde aç ve soğuk bir ortama bırakılıyor. Şimdi çocuğunu herhangi bir sebeple yetiştiremeyeceğini düşünen anne devletin güvenli kutusuna bebeğini bırakabilir” dedi.

Bebek bırakmak için Avrupa ülkelerinin bir çoğunda benzer yöntemlerin on yıldan fazladır kullanıldığı ifade ediliyor. Bebeklerin kutunun içinde saatlerce yaşama şansı olduğuna dikkat çeken yetkililer, genelde 3-5 dakika içinde gelen alarm üzerine bebeklerin kutudan alındığını kaydediyor.

Rusya’nın en büyük sorunlarından biri de kürtaj. Dünyanın en çok kürtaj yapılan ülkesinde 2009 verilerine göre her 100 hamilelikten 73’ü kürtajla sonlandırılıyor. Her yıl 800 bin kişi küçülen Rusya’da 2009’da 1,3 milyon kürtaj yapıldı. Halen 140 milyon civarında olan ülke gerekli önlemler alınmazsa Birleşmiş Milletler tahminlerine göre 2050’de 116 milyona gerileyecek.