Sibirya’da 11.11.11 tarihinde evlenen çiftlere biner dolar ödül

146

Rusya’nın Sibirya bölgesi Kemerovo Oblastı Valisi Aman Tuleyev’in talimatıyla 11.11.11 tarihinde nikah kıyan çiftlere 30 biner ruble (bin dolar) para ödülü verildi. Kemerovo Bölge Valiliği Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada tahsis edilen para ödülünün yeni evli çiftlerin ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir katkı sağlayacağı belirtildi. Uğurlu gördükleri günde evlenen çiftler ise para ödülünü ilk şans olarak görüyor.

Kemerovo Bölge Nikah Dairesi’nden yapılan açıklamada, 11 Kasım’da bölgede yaklaşık 500 çiftin nikahı yapılacağı kaydedildi. Bunların 90’ı bölgenin başkenti Kemerovo’da yapılacak.

Ruslar 11.11.11 tarihinde yapılan nikahın bereket getireceğine de inanıyor.

Rusya vatandaşları 11.11.11 tarihinde evlenmek için nikah dairelerinın kapısını çalarken, yetkililer başvuruların günlük sayıdan bir kaç misli fazla olduğuna dikkat çekiyor. Bazı başvuruların geri çevrildiği de gelen haberler arasında.

Ruslar, söz konusu tarihte yapılan nikahın mutluluk, uğur ve bereket getireceğine inanıyor. Başkent Moskova’da 11 Kasım’da yaklaşık iki bin nikah kıyıldı. İkinci büyük kent St.Petersburg’ta ise bu sayı yaklaşık bin. Üçüncü sırada 730 nikahla Başkortostan Cumhuriyeti geliyor.

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde Cuma günü evlenecek çiftlere, aile yaşamı ile ilgili kitaplar ve çeşitli hediyeler verildi.