Bu at tiryakilerin elinden sigarasını alıyor

34

Alkol ve sigara ile yoğun mücadele başlatılan Rusya’da halkı bilinçlendirmek için farklı etkinlikler düzenleniyor. “Sigarayı bırak elma ye” etkinliğinin ardından şimdi de at kostümü ile caddelerde dolaşan gönüllüler vatandaşların elinden sigaralarını zorla aldı.


Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nın girişimiyle gerçekleştirilen kampanyada “Dolbak Atı” isimli bir kukla maketini giyen görevli bayan, sigara içen vatandaşların üzerine “saldırdı.”

Vatandaşların elinden sigarasını alan, sigara içmemeye ikna eden ve şarkı söyleyen Dolbak atının hikayesini Rus sağlık yetkillileri şöyle anlattı: “Bir gram nikotin atı öldürüyor. Bu dünya tıp tarihinde bilinen bir gerçek. O yüzden at sigaranın en büyük düşmanı. Biz de mücadelemizde Dolbak atından yararlanmaya karar verdik.”

Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı danışmanı Sofya Malyavina, sigarayı bırakma kampanyasını artıracaklarını belirterek, “Öncelikle vatandaşlara sigaranın zararlarını anlatmaya ve dikkatlerine çekmeye çalışıyoruz” dedi.

Moskova’nın merkez sokaklarında vatandaşlara sigaranın zararlarını mizahla anlatan Dolbak atı sadece on kişiyi sigarayı bırakmak için ikna etmeyi başardı. Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı sigara karşıtı yasanın görüşülmesi için kamuoyunu göreve davet etti. Bakanlığın web sitesinden yer alan yasa önerisi, kamu yerlerinde, restoran ve kafelerde sigara içilmesinin yasaklanması ve ayrıca sigara reklamının sınırlandırılmasını öngörüyor. Bakanlık, vatandaşlara konuyla ilgili kendi önerilerini yazmaya davet ediyor.