Moskova metrosuna 3 yeni istasyon eklendi

18

Rusya'nın başkenti Moskova'dan faaliyet gösteren metroya üç yeni istasyon eklendi. Borisovo, Şipilovskaya ve Zyablikovo isimli istasyonların açılışına Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ve Metro Genel Müdürü İvan Besedin katıldı.


İstasyonlarda incelemelerin ardından çalışmaları yeterli bulan Sobyanin üç yeni istasyonun aktif hale getirilmesi talimatı verdi, bunun üzerine Metro Genel Müdürü Besedin, istasyonların çalıştırılması için görevli memurlardan faaliyetlerin başlatılmasını istedi.


Metro istasyonlarının açılmasına en fazla Moskova'nın güneyinde oturan vatandaşlar sevindi. Yeni istasyonlar sayesinde güney güzergahta Lyublino ve Zamoskvoretskoy hatları birleşti. Yeni hattın uzunluğu ise 4,5 kilometre. Belediyeye göre iki hat arasında oturan vatandaşların artık otobüs veya dolmuş bekleme çilesi geride kaldı.

Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Sobyanin, "Vatandaşlar daha önce bu bölgeden Moskova'nın merkezine gelmek için 1-2 saat zaman harcıyordu. Şimdi ise yeni hatla yarım saatte merkeze ulaşmak mümkün" dedi. Rus basını da, "Burası vatandaşların yoğun oturduğu bölge, konut sayısı daha fazla. Vatandaşlar bugünü 20 yıldır bekliyordu. Böyle projelere devam edilecek" müjdesini aktardı.

2020 yılına doğru Moskova Belediyesi 75 kilometre uzunluğunda 35 yeni istasyonun daha açılmasını planlıyor.