Moskova’da Avrupa’nın en büyük buz pisti açıldı

142

Rusya’nın başkenti Moskova’da Avrupa’nın en büyük buz pisti açıldı. Rus basını, pistin dünyanın en gelişmiş kış tesislerinden biri olduğunu belirterek, vatandaşların bölgeye akın ettiğini de vurguluyor. Moskova’nın merkezindeki Gorki Parkı’nda açılan pistte buzun kalınlığı 15 santimetre. Tesiste kayan Lera Anpilova isimli bayan çok memnun olduğunu ifade ederek, “Bu buzda kaymak tıpkı yağ gibi. Muhteşem bir pist!” şeklinde duygularını anlatıyor. Anton Sumin de, “Öyle güzel ki, buzda kayarken kendini tutamıyorsun” şeklinde duygularını ifade ediyor.


Moskova Belediyesi, 15 bin metrekarelik alanda bulunan buz pisti için Avusturya’dan özel soğutma teknolojisi de getirmiş. Uzmanlar, artı 15 sıcaklıkta bile tesisteki buzların erimeyeceğini belirterek, “Tabii ki yağmur yağmazsa” sözlerine ekliyor. Moskova Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Sergey Kapkov da, “Burası büyük bir mühendislik tesisi” şeklinde övüyor.


Piste giriş fiyatı 350 ruble (yaklaşık 10 dolar). Hafta sonları ise 300 ruble. Yetkililer fiyatın Avrupa fiyatlarından daha ucuz olduğunu belirterek, “Servisimiz ise daha mükemmel, modern”  diyor. Pistte aynı anda bin beş yüz kişi kayabilir. Ayrıca buz patenleri de bilet fiyatları içinde.

Tesiste özel buz pateni dersleri de veriliyor. Spor Okul Müdürü Anastasiya Grebenkina, buzda kaymak isteyenlerin mutlaka özel ders alması gerektiğine işaret ederek, “Eğitimsiz mümkün değil” tavsiyesinde bulunuyor. Kurs fiyatı ise aylık bin 200 ruble. Sabah 10.00’dan gece 23.00’e kadar açık olan tesiste, büfe ve dört restoran da hizmet veriyor.