Rusya’da 5 milyon uyuşturucu kullanan var

48

Rusya uyuşturucu ile mücadele kurumu başkanı Viktor İvanov uyuşturucu kullanım oranın giderek arttığını, toplam rakamın 5 milyonu bulduğunu söyledi.

Hükümet toplantısından açıklamalarda bulunan İvanov, “Tamamı bağımlı olmasa da rakam 5 milyona ulaşmış durumda. Enjeksiyon aracılığı ile HIV ve hepatit bulaşması da 100 binli rakamla ifade ediliyor…” dedi.
Her yer yıl kaçak uyuşturucu ticareti nedeni ile yaklaşık 100 bin kişinin hakim karşısına çıktığını hatırlatan Rus yetkili, kalıcı bir sosyal koruma uygulamasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Rusya özellikle Afganistan kaynaklı uyuşturucunun en çok tüketildiği ülkelerden biri olarak biliniyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Afganistan kaynaklı uyuşturucuyu Rusya’nın güvenliği açısından tehdit olarak ilan etmişti.

Rusya’nın verilerine göre 2001 yılında Afganistan’da Taliban rejiminin devrilmesinden bu yana uyuşturucu üretimi en az iki kat arttı. Rusya’da tüketilen eroinin yüzde 90’ı Afganistan’dan geliyor. Afganistan kaynaklı eroin nedeni ile her yıl tüm dünyada 100 bin kişi hayatını kaybederken, sadece Rusya’da 30 bin kişi ölüyor.