Rusya yılbaşına hazır

88

Rusya'nın başkenti Moskova'da yıl başı hazırlıkları başladı. Şehir meydanları rengarenk ışıklı çam ağaçları ile süslenirken, tasarımcılar yılbaşı için süsledikleri çılgın çam ağacı projelerini sergiye çıkardı.

Bir haftadan beri Rusya'nan hissedilen yılbaşına hazırlık tüm şehire vatandaşların telaşı ve yoğun trafik ile yansıyor. Moskova'da faaliyet gösteren Kızıl Ekim Sanat Merkezi bu yıl bir değişiklik yaptı ve yıl başı için önde gelen tasarımcıları bir araya getirerek en güzel Noel ağacını süsleme yarışması düzenledi.


Yarışmaya katılanlar akla gelebilecek en garip şekiller ve genellikle kullanmayan materyaller kullanarak süsler hazırladı. Özel bir sergi alanında 140'a yakın tasarımcı Yılbaşı için hazırladıkları ağaçları sergiye çıkardı. Yılbaşı öncesi ve sonrası ziyaretçileri bekleyen bu sergi izleyenleri şaşırtacak.


Çam ağacının yılbaşındaki önemini başkentte ve diğer büyük şehirlerin önemli merkezlerinde süslenmiş yapay ağaçların yerleştirilmesiyle anmak da mümkün.

Geleneksel olarak Ruslar konutların giriş katlarını Ayaz Ata (Ruslar’ın Noel Babası) ve torunu 'Sneguroçka'nın bulunduğu resimler ve süslenmiş çam ağaçlarını yerleştiriyor. Bazı vatandaşlar ise ofis ve evlerinin pencerelerine kar tanelerini, ve Rusya'ya has desenleri çiziyor.

Rusya'da diğer batı ülkelerde olduğu gibi 'çam ağacı' yılbaşı kutlamalarının ayrılmaz parçası. Ancak bir çok vatandaş 'acaba yapay mı, yoksa gerçek çam ağacı mı alsam' gibi zorlu karar sürecinden geçiyor. Bu nedenle bir çok vatandaş en güzel çam ağacını ve süsleri bulabilmek için saatlerce mağazalarda dolaşıyor.

Gerçek çam ağacı almak isteyenler ise sokaklarda özel kurulan kulübelerden evine uygun boyutlarda çam ağacı seçebiliyor. Bu geleneğin 17. yüzıldan beri devam ettiği söyleniyor. Deli Petro Avrupa seyahatinden döndüğünde yılbaşı kutlamalarını ve bu kutlamaların çam ağacı eşliğinde yapılmasını başlatmış.