Rusya alkol yasağından sonuç aldı; tüketim yüzde 17 azaldı

31

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri arasında yer alan Rusya’da uygulamaya konulan gece alkol satışı yasağı ve yaş sınırlaması getirilmesi olumlu sonuç verdi. Kişi başına tüketim iki yılda 18 litreden 15 litreye geriledi.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Viktor Zubkov, Rossiskaya Gazeta’ya yaptığı açıklamada, geçen yıl uygulamaya konulan yasaklardan olumlu sonuç aldıklarını, önümüzdeki yıllarda da yasak kapsamını genişleteceklerini kaydetti.

Mevcut durumun sevindirici olmadığını ifade eden Zubkov, “Bu tatmin edici bir durum değil. Ancak sadece iki yıl önce yüzde 17 daha fazla alkol tüketimi vardı” dedi.

Alkolle mücadele programı çerçevesinde Rusya, 2020’ye kadar alkol tüketimini yarı yarıya azaltmak istiyor.

Rusya’da resmi rakamlara göre her yıl 23 bin kişi alkol zehirlenmesinden yaşamını yitiriyor. Rusya Toplum Odası’nın verilerine göre ise her yıl 500 bin kişi alkol ve alkole bağlı hastalıklar nedeni ile ölüyor.

Rusya’da alkol tüketimi azalsa da Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüketim halen kritik seviyenin iki katı.

Rusya iktidar partisi Birleşik Rusya son olarak Başbakan Vladimir Putin’in “Halk Cephesi” yasal alkol ve sigara alım yasağının 21 yaşına yükseltilmesini önermişti. Yeni oluşan Duma yasak kapsamının genişletilmesi ile ilgili teklifi ele alacak.

Alkol satışlarında yeterli kontrolün olmadığı eleştirisi getiren Medvedev, “Herhangi bir tahtakurusu 200 rublesini (yaklaşık 7 dolar) verse, ona herhangi bir şişeyi ya da sigara paketini satıyorlar. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir şey yok, bunun için adamın ellerini keserler...” uyarısı yapmıştı.

Rusya’da mevcut yasaya göre 18 yaşından küçüklerin alkol ve sigara alımı yapmaları yasak. Rusya’nın bölgelerine göre saatler değişse de geceleyin marketlerde ve büfelerde alkol satışına izin verilmiyor.