Rusyalı Madinat nine 110 yaşında Hac hayalini gerçekleştirdi

31

Rusya’nın Kuzey Osetya bölgesinden 110 yaşındaki Madinat nine 3 bin kilometre yol kat ederek Hac ibadetini yerine getirdi.

Hayatı boyunca Haca gitmek istediğini belirten Canciyeva, “Ömrüm boyunca bir çok şey yaptım, yaşadığım evi kendim kurdum. Fakat kendi şahsım için hiçbir şey istemedim. Tek hayalim Hacca gitmekti. Onu da gerçekleştirdim” dedi. Madinat Canciyeva’nın akrabaları kendisinin 1901 yılında doğduğunu söylüyor.


1940 yıllarında memleketi Kuzey Osetya’dan Kazakistan’a sürgün edilen, aç kalan ve tarlada pamuk toplama gibi ağır çalışma şartlarında yaşamak zorunda bırakılan Medinat nine, daha sonraki yıllarında ise Kuzey Osetya’da inşaatlarda da çalışmış. İlerleyen yaşlarında görme yeteneğini kaybeden Medinat yine de Hac hayalinden vazgeçmedi.


30’a yakın toruna sahip olan Medinat ninenin isteğini kimse ciddiye almıyordu. Ancak torunu Magomed ve eşi kimse ye söylemeden kendisini Haca hazırlamaya başladı.

Medinat ninenin torunu Magomed, ninesinin kendisine yıllar önce Haca gitme isteğini bir çok kez dile getirdiğini hatırlıyor. Magomed, “Daha sonra yardımcı olmak istediğim zaman, çok zorlanacağından endişe ediyordum, ancak ninem için bunun çok önemli olduğunu bildiğim için yardımcı olmak istedim. Geçen yıl gitmek için çok ısrar etti.” ifadelerini kullandı.

Önce Ürdün’e uçakla varan Medinat nine ve torunu ardından 36 saatlik otobüs yolculuğu ile Medine’ye ulaştı. Yüz binlerce hacı adayı ile burada bir araya gelen Medinet nine tüm Hac vazifelerini yerine getirdi.

Magomed’in eşi Radimhan Medinet ninenin çok zorlu hayat geçirdiğini ancak her zaman hem psikolojik hem manevi anlamda güçlü olduğunu belirtti. Radimhan, “Belki de bu yüzden Hac yolculuğu başarı ile gerçekleştirebildi. Benim için ve ailem için o bir örnek” şeklinde konuştu.