Rusya’da mali polisten kaçak banka operasyonu

44

Rusya’nın başkenti Moskova’da aldığı istihbaratı değerlendiren mali polis lisanssız olarak işlem yapan bir bankaya operasyon düzenledi. 2007-2011 yılları arasında hiçbir kaydı olmadan çalışan bankanın yıllık cirosunun 1 milyar rubleyi bulduğu kaydedildi.

Rus basınında yer alan bilgilere göre çok sayıda bilgisayar ve dokümana el konurken, bankanın para taşımak için kullandığı zırhlı araç da incelenmek üzere polis garajına çekildi.

İçişleri bakanlığı yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, zanlıların 2007 yılından 2011 yılı sonuna lisanssız olarak işlem yaptığı ve tıpkı bir banka gibi müşterilerine hizmet verdiği anlaşıldı. Bankanın bu yolla yaklaşık 300 paravan şirkete kara para aklamada destek sağladığı belirtilirken, Rusya posta teşkilatının da bu işlemlerde aracı olarak kullanıldığı tespit edildi.

Zanlıların hesapları nakit paraya çevirmek için kullandıkları yöntem mali polisleri de şaşırttı. Nakit parayı sahte şirketlerin hesabına aktaran sahte banka, ardından da posta aracılığıyla müşteriye transferler gerçekleştiriyordu. Eğer müşteri parayı kendi çekmek istemezse, küçük bir mükafat karşılığında aracı kullanılarak para Rusya postasının herhangi bir şubesinden direk çekilip müşteriye teslim ediliyordu.

Zanlıların yasadışı banka işlemleri gerçekleştirmek ve suç örgütü kurmak suçundan 7 yıla kadar ağırlaştırılmış hapis ceza istemiyle yargılanması bekleniyor.