Rusya’da rüşvetçi polislere 200 kat ceza

47

Rusya’nın Stavropol kentinde 7 bin ruble (230 dolar) rüşvet alan iki polise 1,43 milyon ruble (47 bin dolar) ceza kesildi.

Rusya Soruşturma Komisyonu bölge bürosu, polis memurlarının 2009’da yasal olmayan bir kumarhanenin kapatılmaması için 7 bin ruble rüşvet aldıklarının mahkeme kararı ile sabit olduğunu açıkladı.

Polis memurlarına üç yıl görevden uzaklaştırma cezası da verilirken, hapis cezaları iptal edildi. Polis memurlarının bir üst mahkemeye itiraz edip etmeyecekleri ise bilinmiyor.

2011’de Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in önerisi ile çıkan rüşvet yasasına göre cezalar rüşvet miktarı ile orantılı olacak.

Geçen ay da Tataristan Cumhuriyeti’nde bir bölge sorumlusu 5 milyon ruble rüşvet aldığı için 300 milyon ruble (10 milyon dolar) para cezasına çarptırılmıştı.

Ulusal Rüşvetle Mücadele Komisyonu Başkanı Kirill Kabanov’a göre ise rüşvetin katları ile cezalandırmak yeterli çözüm üretmiyor. Ağır cezaların alınan rüşvet miktarlarının artmasına neden olduğunu savunan yetkiliye göre, mutlaka hapis cezalarının da uygulanması gerekiyor.