Moskova’da av merasiminden avcılar eli boş döndü

28

Moskova çevresinde Mojaysk bölgesindeki ormanda yapılan av merasiminde ünlü isimler tarihi giysi ve kalpaklarla ata bindi. Çarlık Rusya’sında soyluların sıklıkla çıktıkları av geleneği canlandırılırken, avcılar bu kez eli boş döndü.

Katılımcılar arasında parlamento alt kanadı Duma milletvekili Aleksey Mitrofanov, sanatçı Lesya Yaroslavskaya ve Rus şov dünyasının ünlü isimleri yer aldı. Ata binerek ava çıkan ünlüler kendilerini tıpkı ünlü Rus yazar Lev Tolstoy’un “Barış ve Savaş” filmindeki soylulara da benzemesi, eserin kahramanları gibi hareketlerde bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Rus basınına göre, iki asır sonra tekrarlanan gelenekle Tolstoy’un eserindeki meşhur av sahnesi yaşandı. O döneme ait Rus soyluların giydiği giysileri üzerinde taşıyan milletvekili Mitrofanov, “Çok güzel elbise. Mükemmel!” değerlendirmesinde bulundu.

Ava çıkmadan önce gelenek gereği avcılar önce küçük kadeh vodka yudumlamak zorunda. Soyluların tarihi avında tavşan, tilki ve başka hayvanların avlandığı bilinirken, bu seferki canlandırmada bazı katılımcılar hayvanlara ellerini bile sürmeyeceğini kesin dille anlatıyor. Sanatçı Yaroslavskaya, “Bu avımda hiç bir havyan zarar görmeyecek. Bu benim için önemli bir ilke!” hatırlatması yapıyor.

Avda katılımcılara köpekler de yardımcı oluyor. Köpek bakıcısı Anastasiya Dzyuba, köpeklerin avcıların işini çok kolaylaştırdığını belirtiyor. Avcıların büyük heves ve heyecanla çıktığı avdan eli boş döndüğü ifade edildi.

Yelena Potapova isimli katılımcı, “Şimdi soğuk. Tavşanları sahaya çıkartamazsınız. Öylesine atla dolaşmak da güzel” şeklinde duygularını anlatıyor.