Rusya’da 64, doğu Avrupa’da en az 250 kişi donarak öldü

13

Rusya Sağlık Bakanlığı Yardımcısı Maksim Topilin mevsim normallerinden 7-12 derece daha soğuk olan hava koşulları nedeni ile ülke genelinde en az 64 kişinin donarak öldüğünü açıkladı. Ukrayna’da 100’den fazla kişi soğuk havalarda yaşamını yitirirken, tüm doğu Avrupa’da rakamın 250’yi geçtiği belirtiliyor.

Topilin 1400 kişinin donma tehlikelisi ile hastanelere kaldırıldığını ve 779’nun tedavisinin sürdüğünü ifade etti. Kuzey ve doğu bölgelerinin dışında Kafkaslar’da havaların eksi 20’nin altında seyrederken, Sibirya, Yakutya ve diğer soğuk bölgelerde eksi 40-50 dereceler görüldü.

Yangınlar yüzde 30 arttı

Başkent Moskova’da gece boyunca eksi 27’ye kadar düşen soğuk nedeni ile en az 5 kişi yaşamını yitirdi. Kalorifer dışında elektrikli araçların ısınmak için kullanılması ise yangınlara davetiye çıkarıyor. Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu yıl başından bu yana soğuk geçen havalar nedeni ile yangın oranlarında yüzde 30 artış olduğunu söyledi.

Aşırı soğuk havaların geride kaldığını ifade eden Rusya Meteoroloji Merkezi ise, birkaç hafta daha mevsim normallerinden 6-8 derece daha soğuk günler yaşanacağı uyarısı yaptı.

Avrasya donuyor

Soğuk havalar Çek Cumhuriyeti, İtalya, Polonya, Ukrayna ve diğer doğu Avrupa ülkelerinde etkili olmaya devam ediyor. 1248 kişinin hastaneye kaldırıldığı Ukrayna’da ölü sayısı 100’ü geçti. Kazakistan’ın bir çok bölgesinde soğuk havalar nedeni ile olağanüstü hal ilan edilirken, Azerbaycan son 75 yılın en soğuk günlerini yaşıyor. 24 kişinin yaşamını yitirdiği Romanya’da ise okullar tatil edildi.

“Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz arzı azaldı”

Diğer taraftan Ukrayna’nın anlaşmanın üzerinde doğalgaz alımı yapması nedeni ile Avrupa sevkiyatında bir miktar azalma olduğu ifade ediliyor. Ukrayna Enerji Bakanı Yuri Boyko doğalgaz sevkiyatının Rusya’da azaldığı iddiasını dile getirirken, Gazprom Export Başkanı Aleksander Medvedev Kiev’i suçladı. Medvedev, Ukrayna'nın yoğun kış şartları nedeniyle, doğalgaz hattından alması gereken orandan daha fazla gaz çektiğini belirtti.

İtalya, Almanya, Avusturya ve Slovenya bu azalmayı doğrularken, günlük 490 milyon metreküp olan doğalgaz transit arzının 415 milyon metreküpe kadar düştüğü ifade ediliyor.