Moskova’da işlenen her 7 cinayetten birinde yabancı var

100

Rusya’nın başkenti Moskova’da yabancıların karıştığı cinayet ve tecavüz suçlarında hızla artış yaşandığı kaydedildi. Basına konuşan Rusya Soruşturma Komitesi Moskova kent savcısı Vadim Yakovenko, başkentte 2011 yılında yaşanan suç oranları ile ilgili bilgi verdi.

Suç oranlarının azalmasına rağmen, yabancı vatandaşların işlediği suç sayısının geçen yıl yüzde 12 arttığına işaret eden Yakovenko, “2011’de Moskova’da her yedi cinayet ve her üç tecavüzden birini yabancılar işledi. Bunların çoğu da eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelenler” dedi.

Moskova’da cinayet oranının geçen yıl yüzde 15 azalarak 491’e indiğini kaydeden savcı, bu cinayetlerin de yüzde 70,5’inin çözüldüğünü söyledi.

Yakovenko, 194 reşit olmayan genç ve 234 çocuğun cinsel tacize uğradığını da ifade ederek, “Bu vakalarda yakın akrabaların işlediği suçlar da az değil” dedi.

Savcı, aşırılıkçılarla ilgili mücadele çalışmaları bağlamında 19 soruşturma açıldığını da sözlerine ekleyerek, “Bunlardan yedisi başarılı bir şekilde araştırılarak mahkemeye sevkedildi” şeklinde konuştu.