Kızıl Meydan’da gösteri yapan “Medvedev” göz altına alındı

30

Moskova’nın merkezindeki Kızıl Meydan’da tek başına gösteri yapan Medvedev isimli bir Rus vatandaşı (31) göz altına alındı.

Rus basınında yer alan haberlere göre, “Yasaklama Yasaklanmalı!” pankart asan Medvedev kısa sürede Kızıl Meydan’daki görevli polislerce göz alına alınarak karakola götürüldü. Kitay-Gorod karakolunda ifadesi alınan genç serbest bırakılırken, eylemin ardından Federal Koruma Servisi (FSO) geçici olarak Kızıl Meydan’ı ziyaretçilere kapattı.

Medvedev’in beş dakikalık eylemiyle ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, gösterici kendi blogunda yazdığı mesajında Fransa’da Mayıs 1968’de yaşanan gösterilerden esinlediğini iddia etti. Kızıl Meydan’ın “teknik nedenlerle” kapatıldığıyla ilgili resmi açıklamaları da yorumlayan Medvedev, “Ben Kızıl Meydan’ı kırarak bozdum!” iddiasında bulundu. Rus basını Pazar günü iki bayanın da Kızıl Meydan’a yakın alanda pankart açmaya çalışırken gözaltına alındığını belirtti.

Rusya’nın tarihi mekanı Kızıl Meydan ilginç gösterilere sahne oluyor. Temmuz ayında Kremlin’in kapısına kadar gelen bir vatandaş “Maaşımın ödenmesini istiyorum” diye bağırmaya başlayınca akıl hastanesine kaldırılmıştı. Olaydan bir kaç gün sonra kimliği açıklanmayan bir genç spor motoruyla Kızıl Meydan’a girmeye çalışırken trafik polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Ekim 2009’da bir Rus vatandaş, Kızıl Meydan’da kendini ateşe vererek intihar girişiminde bulunmuştu. 2008 yılında da bir Çeçenistan savaş gazisi, Kremlin kapısına kadar arabasıyla gelerek, “Putin’le randevum var” demiş ve ardından bayılmıştı. Dağıstanlı Bahtiyar ismindeki bir genç de Kremlin'in kapısına kadar gelmiş Medvedev'in "olmayan kızı" ile evlenmek istediğini ifade etmişti.