Moskova’da banka soyguncuları polisin tuzağına düştü

44

Rusya’nın başkenti Moskova’da devlet bankası Sberbank’ın önünde banka şoförüne saldıran dört gaspçı, polisin tuzağına düşerek kıskıvrak yakalandı. Moskova Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, daha önce aldıkları bir ihbarı değerlendiren güvenlk görevlilileri ikisi Gürcü ve ikisi Abhaz kökenli olmak üzere dört zanlıyı yakalamak için Sberbank Vavilova Şubesi önünde tuzak kurdu.

Açıklamada, “Özel operasyondan haberdar olmayan eli silahlı gaspçılar, banka binasından Sberbank yazılı beş çantayla çıkan şoföre saldırdı. Silahla görevliyi tehdit eden zanlılar bankaya ait aracın tekerini de delik deşik etti, sonra şoförün elinden çantaların birini zorla aldı. Çantada ise bankanın muhasebe belgeleri bulunuyordu” ifadeleri yer aldı.

Haberlere göre, saldırıyı saklandıkları yerden izleyen Moskova Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı özel birlik, harekete geçerek gaspçıları anında yakaladı. Operasyon sırasında güvelik görevlilerine karşı gelmek isteyen dört saldırgan kısa sürede etkisiz hale getirildi. Vakayla ilgili açıklamada bulunan İçişleri Bakanlığı Basın Bürosu, “Zanlıların üzerinden Osa, TT ve Revolver markalı tabancalar ve üç bıçak çıktı. Operasyon sırasında güvenlik görevlileri yaralanmadı” denildi.

Bakanlık Cinayet Masası Sözcüsü, çeteyi Ocak ayından bu yana takibe aldıklarını da belirterek, “Çetenin bankalardan para taşıyan görevlilere saldırmayı planladığı ve bu hususta uzmanlaştıklarını tespit ettik. Onları takip ederken çetenin yakın zaman dilimi içinde Sberbank Vavilova Şubesi’ne saldırı yapmayı planladıklarıyla ilgili bir ihbar aldık” bilgisinde bulundu.

Vakayla ilgili soruşturma başlatılırken, polis zanlıların başka olaylara karışıp karışmadığını da araştırıyor.