Rusya’da Türk yardımseverler kimsesiz çocuklar için bir araya geldi

68

Rusya’nın Kuzey başkenti St. Petersburg’da, Türk yardımseverler kimsesiz çocuklara yardım amacıyla düzenlenen sabah kahvaltısında bir araya geldi. St. Petersburg Başkonsolosluğu tarafından Ambassador Otel’de düzenlenen kahvaltıya, Rusya’da faaliyet gösteren Türk diasporasından 200’e yakın davetli katıldı.

Programın açılışında konuşma yapan St. Petersburg Başkonsolosu Tanju Bilgiç, St. Petersburg’da diğer bölgelere nazaran az olsa da önemli sayıda Türk vatandaşı olduğunu söyledi. Bilgiç, “Program, bir yandan Rusya’da yaşayan kimsesiz çocuklara yardım amacı taşırken, bir yandan da Rusya’da yaşayan Türkleri bir araya getirerek kaynaşma ortamını sağlama hedefi taşımakta. Hedefimiz burada birlik içinde Türkiye’nin modern yüzünü Rus vatandaşlarına tanıtmak. Bu etkinliğe katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Programda konuşma yapan St. Petersburg Kamuoyu Derneği Başkanı Eflatun Eliyev ise, Rusya ve Türkiye arasında gelişen işbirliğine değindi. İki ülke arasındaki ilişkilerin “dostluk ve güven” temelinde yürüdüğünü belirten Eliyev, “Umarım bugünkü buluşmamız uzun ve sağlam bir dostluğun temelini oluşturacak” ifadelerini kullandı.

Bu yardım programı insanımızın gönül zenginliğini gösteriyor

Programın ardından Cihan Haber Ajansına açıklama yapan St. Petersburg Başkonsolosu Bilgiç, belli miktarda para topladığını ve önümüzdeki günlerde bu paranın yetkililere teslim edileceğini söyledi.

Bilgiç, “Bu sayede, Türk toplumunun geniş ve zengin yüreğini buradaki Rus vatandaşlara da bir nebze olsun göstermiş olacağız. St. Petersburg’da,  Batı Avrupa’daki kadar olmasa da, belirli sayıda Türk vatandaşı mevcut. Yakın zamanda vatandaşlarımızı daha sık bir araya getirecek projeleri de hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

St. Petersburg’da yaşayan Türkler olarak, işlerin yoğunluğu yüzünden çok fazla bir araya gelme fırsatı bulamadıklarını belirten St. Petersburg’da faaliyet gösteren Türk işadamı Ali Kaya,“Zaten burada hem az sayıda Türk vatandaşı var, hem de az olmanın da verdiği bir hasretlik var. St. Petersburg Başkonsolosluğuna bu güzel organizasyon için teşekkür ediyorum.” dedi.

Ayrıca “Grup Neva” müzik grubu da programa şarkılarıyla destek oldu. Türk sanat müziğinden çeşitli eserler seslendiren grup, davetlilerden büyük alkış aldı. Konserin ardından yapılan kapanış konuşmasıyla program sona erdi.