“Sibirya kaplanı trafiğe çıktı”

109

Rusya’nın Uzakdoğu bölgesindeki Primorye’de bir Sibirya kaplanının trafiğe çıkması yakın bölgede oturan vatandaşların endişesine yol açtı. Yerel basına göre, bölgenin Fokino kenti üzerindeki yoldan geçen askerler orada dolaşan Sibirya kaplanıyla karşılaştı. Askerlerin yırtıcı hayvanı Vladivostk-Nahodka güzergahında gördüğü kaydedildi.

Sibirya kaplanının yoldan geçen araçlardan korkmadığını da kaydeden Rus askerler, “Kaplan daha sonra Polk kasabasına yakın ormanlık alanına kaçarak saklandı” şeklinde konuştu.

Haberlere göre, askerlerin olayı bir taksi şoförüne anlatması Fokino kentindeki vatandaşlar arasında endişelere neden oldu. Acil Durum Bakanlığı bölge yetkilileri harekete geçerken, uzmanlar Sibirya kaplanının insanlara saldırma olasılığının düşük olduğunu iddia etti. Yetkililer, yakın kent ve kasabada oturan vatandaşları dikkatli olmaları hususunda da uyardı.

Sibirya kaplanları Dünya Vahşi Hayatı Koruma Birliği tarafından koruma altına alınmış durumda. Nesli tükenmekte olan Sibirya kaplanı dünyadaki en büyük ve güçlü kedi türü olarak biliniyor. İri bir Sibirya kaplanının boyu bir metresi kuyruk olmak üzere 4 metreye varabilir. Ağırlığı ise ortalama 380-578 kilogram arası. Rus basınına göre, bugün bölgede yaklaşık 400 Sibirya kaplanı yaşıyor.