Moskova’da Azeri asıllı din adamı öldürüldü

189

Rusya’nın başkenti Moskova’da Azeri asıllı Müslüman din adamı Metin Mehdiyev (1978) boğazı kesilerek(1978) öldürüldü. Mehdiyev’in gasp ya da ırkçı saldırı sonucu öldürüldüğü ile ilgili iddialar araştırılıyor.

İnterfaks ajansına konuşan Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Mehdiyev’in Salı günü gece geç saatlerinde, yaşadığı evinin yakınında öldürüldüğünü belirtti. Polis görevlisi, “Kimliği belirsiz saldırgan, tanınan Müslüman din adamının boğazını keserek yüzünü bıçakladı. İlk belirlemelere göre, Mehdiyev gıda ürünleri almak için dışarı çıkmıştı. Evinde ise iki aylık bebeğiyle eşi bekliyordu” dedi.

Rus basını, Mehdiyev’in 2011’de kapatılan Rusya İslam Kültür Merkezi’nin Uluslararası Masa Başkanlığı görevini yaptığını da belirtiyor. Azeri kökenli din adamının öldürülmesi, basında çeşitli yorumlara da yol açtı. Görgü tanıklarına atıfta bulunan İzvestia gazetesi, saldırının biri bayan beş kişi tarafından yapıldığını iddia etti.

Mehdiyev’in yakın arkadaşı “Mirotvorets” (Barışçı) isimli Rus sivil toplum Vakfı Başkanı Andrey Getmanov da, suikastın ırkçı örgüt tarafından yapabileceğine inanıyor. Basına konuşan Getmanov, “Saldırganların arasında bir bayan da var. Boğazı kesilerek öldürülmüş. Bu da ırkçıların öldürdüğü iddiasını kuvvetlendiriyor” dedi.

İlerleyen saatlerde açıklama yapan Rusya Soruşturma Komisyonu, saldırının gasp amacıyla yapılmış olabileceğini ifade etti. Soruşturma Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Tanıkların ifadeleri, olay yerinde incelemeler ve soruşturma çalışmaları sonucunda cinayetin başlıca iddasının gasp amacıyla olduğu görülmekte. İlk belirlemelere göre, mağdur vatandaşın üzerinden cep telefonu, 5-6 bin ruble (yaklaşık 200 dolar) paranın bulunduğu cüzdan ve kiraladığı evinin anahtarı alınmış” denildi.

Rus basını, Mehdiyev’in Rusya’da çeşitli Müslüman toplumun etkinlik ve gösterilerine öncülük yapan isimlerinden biri olduğuna da işaret eiyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya’da ırkçı saldırılarda önemli oranda artış görüldü. Slav olmayan halklara yönelik saldırılarda geçen yıl 21 kişi yaşamını yitirdi. Irkçı saldırıları izleyen insan hakları kuruluşu Sova’ya göre 2010’da bu rakam 42 idi.