160 yaşındaki Budist rahibin cesedi canlı iddiası

304

Rusya’nın Moğolistan sınırındaki Buryatya Cumhuriyeti’nde 160 yaşındaki bir Budist rahip Daşi-Dorjo İtigelov’un cesedinin halen “canlı” olduğu iddia ediliyor. Rus basınına konuşan rahibin torunu Yanjimo Vasilyeva, “Bu yıl büyük dedemin yaşı 160 olacak. Ve o sağ” iddiasında bulundu.

Haberlere göre 2002 yılında rahip İtigelov’un cesedi Buryatya’nın Verhnaya İvolga köyündeki İvolginski Datsan isimli dev budizm manastırına getirilmişti. Torun Vasilyeva, “İtigelov 1852’de doğdu. O Rusya Budistlerinin lideri idi, aynı zamanda bilimadamı, siyasetçi ve doktorluk da yaptı” dedi.

Torununun anlattıklarına göre, budist rahip 75 yaşına geldiğinde kendi öğrencilerini toplayarak ölüm duası okumalarını istedi. Öğrenciler bu isteği geri çevirince, İtigelov kendisi ölü duasını okumaya başladı. Ölen rahip vasiyeti üzerine özel sepetin içine konularak kendi köyünde toprağa verildi. Torun Vasilyeva, “1955 ve 1973 yıllarında İtigelov’un cesedi kendi vasiyeti üzerine iki kere toprağın altından çıkarıldı ve elbiseleri değiştirilip yeniden gömüldü” şeklinde konuştu.

Haberlere göre, rahibin cesedi 2002 yılında nihai şekilde mezardan çıkarılarak İvolginski Datsan manastırına konuldu. Uzmanların yaptığı incelemelerle ilgili de bilgi veren torunu Vasilyeva, “Rusya Devlet Sosyal Üniversitesi uzmanları biokimyasal inceleme yaptı. Analizler, organ dokularının canlı insan dokularından farklı olmadığını ortaya koydu! Ben kendim patoloji uzmanı Zavyagin’den İtigelov’un gözleri ve iç organlarını sordum. Professor bana her şeyin normal olduğunu belirtti. Bilim adamlarında ‘rahip İtigelov olayı’ başlıklı yeni bir terim de doğdu. Biz budistlere göre o sağ. Sadece derin bir düşünceye dalmış” iddiasında bulundu.

Yılda sekiz kere büyük bayramlar nedeniyle İtigelov budistlere “hizmet ediyor”. Diğer günlerde ise manastırın ikinci katında özel bölümde bulunuyor. 16 derece sıcaklıkta bulunan özel bölümde ünlü rahip gözleri kapalı şekilde özel bir tahtta oturuyor. Manastırın koruması Jalsan lama, “Oraya giriş serbest değil. Ancak resmi heyet için serbest. Ama bazı durumlarda sıradan insanları da oraya girmesine izin veriyoruz. Tabii eğer bu buluşmanın kendisi için zorunlu olduğunu hissedersek. Rahiple görüşen çoğu insan, bu olayın ardından bir şeylerin olduğunu belirtiyor” şeklinde konuştu.

Torununun iddiasına göre, Moğolistan Başbakanı bile rahibin yakasına madalya takmış. Öğretmen Darima Jambalova’nın iddiasına göre; “O on yıldır aramızda. Çoğu kimse onun gözlerinin kapalı olduğunu zannediyor. Ama bu her zaman öyle değil, yaşlı ninelere baktığı zaman ağlıyor, çocuklara gülümsüyor.”