Rusya’da sigaraya tüm kapalı alanlarda yasak geliyor

51

Rusya Sağlık Bakanlığı yılda 500 bine yakın kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile yaşamını yitirdiğini, yasağın tüm kapalı alanları kapsayacak şekilde genişletilmesi konusunda mutabakat sağladıklarını açıkladı.

Ria Novosti’ye açıklamada bulunan bakanlık yetkilisi, “Bakanlıklar arasında sigara yasağının genişletilmesi ile ilgili tüm anlaşmazlıklar giderildi. Yeni yasa parlamentoda kısa sürede gündeme gelecek” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü yeni girişimi memnuniyetle karşılarken, Rusya Tüketiciler Birliği’ne göre yasak tüketimin azaltılması konusunda çok az etki sağlayacak.

Merdiven boşlukları, metro girişleri ve otobüs durakları sigara yasağının kapsama alanına giriyor. Havalimanı ve diğer yerlerde sigara içenler için ayrılan alanlar da zamanla kaldırılacak. Sigara reklamları ile ilgili yasak da genişletiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Rusya diğer ülkelere göre daha erken yaşta sigaraya başlıyor. 143 milyon nüfusun yaşadığı ülkede halkın yüzde 40’ı sigara kullanıyor.

1995’te Rusya’da kişi başına düşen sigara sayısı 499 iken, 2010’da bu rakam 2 bin 838 adede yükseldi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin 2010’da kabul ettiği yeni strateji çerçevesinde 2015’e kadar sigara tüketimi en az yüzde 25 oranında azaltılacak.