Rus gençlerin tehlikeli tarih oyunu

146

Rusya'nın kuzeyindeki Veliki Novgorodi kentinde 770 yıl önce Rus prensi Aleksandr Nevski'in komutanlığındaki beyliklerin Almanlarla tarihi Buz Çatışması tekrar canlandırıldı.


Moskova, St.Petersburg, Pskov, Tver, Nijni Novgorod ve başka kentlerden gelen yaklaşık 150 kişi, 13. yüzyıla ait zırhlı askeri elbise ve silahlar kuşanarak meydana çıktı. 770 yıl önceki tarihi çatışmayı hiç aratmayan Rus gönüllüler, meydanda tehlikeli klasik savaş sanatını sergiledi. Veliki Novgorod Belediyesi'nin katkılarıyla ve tarihi festival çerçevesinde düzenlenen etkinliği çok sayıda vatandaş izledi. Festivalde ayrıca kılıç kalkan, ok atma ve başka savaş sanat dalları yarışmalar düzenlendi.


Buz Çatışması 18 Nisan 1242'de Çudski gölü üzerinde yaşanmıştı. Rus beylikleri Moğolların işgalindeyken, batıdan İsveç ve Almanlar sürekli saldırılar düzenliyordu. Büyük Prens Nevski 1240 yılında İsveçlileri Neva kıyılarında yendi. Nevski adını bundan dolayı aldı.

İki yıl sonra da Alman Töton şövalyelerini, Pskov'a yakın Çudksi Gölü'nün buzları üstünde yenerek, hem Rus beyliklerini hem de Ortodoksluğu kurtardı. Bu savaşın Rusya'nın siyasi tarihi açısından büyük önemi bulunuyor. Nevski batıdan gelen büyük tehlikeyi ortadan kaldırarak diğer beylikleri bir çatı altında birleşmesine olumlu katkı sağladı.

Eski Rus çarları, Sovyet liderler ve günümüzün Rus liderleri prens Nevski'den saygıyla bahseder. Nevski'nin babasının Tatar prensi olduğu, ninesinin de Kafkasya (Oset) kökenli olduğu iddia ediliyor.