Ruslar yüzde 82 ile mutluluk rekoru kırdı

7

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin yaptığı son çalışmaya göre Rusya halkının yüzde 82’si mutlu olduğunu açıkladı. Böylece Mart Mart 2008’de yapılan benzer çalışmada elde edilen yüzde 77’lik mutluluk rakamı da geçilerek rekor kırıldı. Ankete katılan vatandaşların sadece yüzde 13’ü mutlu olmadığını açıkladı.

Mutlu Ruslar’ın yüzde 36’sını 35 yaş altı gençler, yüzde 30’unu da yüksek eğitimli insanlar oluşturuyor.

Ruslar’ın yüzde 32’si mutluluğu aileleri ile birlikte elde ettiklerini ifade ederken, yüzde 15’i çocuk ve torunları ile yaşamaktan memnun. Yüzde 13’ü yaşamanın mutlu olmak için yeterli olduğunu düşünürken, yüzde 10’una göre sağlık mutluluk getiriyor.

Mutsuz olanların yüzde 15’i ise fakirlikten şikayetçi. Yüzde 10 yaşlılık, yüzde 10 da hastalıklar nedeni ile mutsuz olduğunu ifade ediyor. Mutsuzluğun diğer nedenleri ise yalnızlık, aile içi sorunlar, güven yokluğu, artan fiyatlar, işsizlik ve diğer sorunlar.

Araştırmaya göre mutlu insanların yüzde 56’sı çalıştığı işinden memnun.

Nisan ayı başında yayınlanan uluslar arası mutluluk araştırmasına göre Rusya 150 ülke arasında 76. sırada yer almıştı. Columbia Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaya göre dünyanın en mutlu insanları batı Avrupa’da yaşıyor. Siyasi özgürlük, sosyal güvence, rüşvet ve yolsuzlukların olmaması insanları mutlu kılıyor.