Çeçen lider Kadirov, Grozni’de Hafız Okulu açtı

318

Rusya'ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti'nde hafız yetiştirmek için üçüncü okul açıldı. Kur’an Kursu olarak faaliyet gösterecek okulun açılışını Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov yaptı.

Açılış için düzenlenen törene Başbakan Vekili Magomed Daudov, Çeçen Parlamentosu Başkanı Dukuvaha Abdurahmanov, Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili Adam Delimhanov, Çeçen yetkililer ve İslam ülkelerinden gelen konuklar katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından bir konuşma yapan Çeçen lider Kadirov, başkent Grozni'de Hafız Okulu'nun açılmasının kendileri için bir bayram olduğunu söyledi. Kadirov, "Biz eski Sovyet yıllarında da İslam'ı öğreniyorduk, çok ağır dönemler idi. Din yasaklanmıştı, yöneticiler çocuklara ateistliği öğretiyordu. İnançlı insanlar özgürce dini görevlerini yerine getiremiyor, çocuklarına dini öğretemiyordu. Bugün artık her şey kökünden değişti. Çeçenistan Cumhuriyeti'nde camiler açılıyor, hafız okulları inşa ediliyor" dedi.

Daha sonra okulun sınıflarını gezen Kadirov, geleceğin hafızlarıyla da bir araya gelerek derslerinde başarılar diledi.

Üç yıllık eğitim süre şeklinde faaliyet gösterecek olan Grozni Hafız Okulu'nda 10-13 yaşlarında 100 çocuğun tahsil görmesi planlanıyor. Çeçenistan'da Çurçaliyev ve Gudermes bölgelerinde de birer hafız okulu faaliyet gösteriyor.