Putin başkentte siren ve tepe lambalı araç sayısını yarıya indirdi

9

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkent Moskova’nın kilitlenen trafiğine ek yük getiren üst düzey görevlilerin siren ve tepe lambalı araç sayılarını yarıya indirdi.

Vatandaşın yoğun tepkisine neden olan yüzlerce tepe lambalı aracın trafik kurallarını hiçe sayarak yol almaları, vatandaşların protesto eylemlerine de sahne oluyordu.

Kremlin’den yayınlanan karara göre “migalki” olarak adlandırılan binin üzerindeki tepe lambalı araç sayısı 1 Haziran’dan itibaren 569’a inecek. Tepe lambalı araçların sayılarının indirilmesi Putin’in 4 Mart devlet başkanlığı seçim vaatleri arasında da yer alıyordu.

Açıklamada VIP araç sayılarının azaltılmasının başkent Moskova’da trafik güvenliğinin artışına katkı sağlayacağı vurgulandı.

Ancak muhalefet partileri sayının azaltılmasını yeterli bulmadı. Ria Novosti’ye açıklamada bulunan Komünist Parti milletvekili Vadim Solovyov, “Ayrıcalıkları tamamı ile kaldırmazsak, bir gün yine aynı rakama çıkar…” eleştirisi getirdi.

Tepe lambalı araçlar şehir trafiğinde bir çok kazaya neden olmaları nedeni ile de eleştiriliyor. 2010’da LUKoil üst yöneticisinin kullandığı lüks marka tepe lambalı aracın trafik ihlali yaparak bir başka araca çarpması sonucu iki bayan yaşamını yitirmiş, kamuoyu sert bir şekilde tepki göstermişti.