Rusya, 7 Temmuz Çeşme galibiyetini bayram ilan edecek

78

Rusya 5-7 Temmuz 1770 tarihlerinde Rus ve Osmanlı donanmaları arasında Çeşme Körfezi açıklarında yaşanan Çeşme deniz savaşını resmi Zafer Bayramı Günü olarak ilan etmeye hazırlanıyor.

Rus parlamentosu alt kanadı Duma, Çarlık donanmasının Türk donanmasını mağlup ettiği 7 Temmuz'un Zafer Bayramı ilan edilmesi için yasal çalışmalarını başlattı. Konuyla ilgili federal yasada yapılan değişikliğin ilk oturumdan geçtiği belirtildi. Çeşme zaferinin 242. yıl dönümü günü 7 Temmuz'da Duma yasa tasarısını görüşülmek üzere ikinci ve üçüncü oturumda ele alacak.

Çeşme savaşının zafer bayramı olarak kutlanması teklifi daha önceleri de Çelyabinsk bölgesindeki Çeşme beldesi sakinleri tarafından Duma'ya iletilmişti. Rus basınına göre, Duma çeşitli nedenlerle teklifi geri çeviriyordu. 2010 yılında ise Duma'ya tekrar başvuruda bulunuldu.

Beldenin üç binden fazla vatandaşı dönemin Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'e istek mektubu da göndermişti. Daha sonra iktidar partisi Birleşik Rusya milletvekili Andrey Morozov, konuyla ilgili yasa tasarısının görüşülmesi üzere meclise sunulmasını sağladı.

Çeşme Beldesi 1935 yılında Sovyet yöneticileri tarafından savaşın anısına kurulmuştu. Belde arazisinde Çeşme savaşıyla ilgili anıtlar da bulunuyor.

1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı'nın bir parçası olan Çeşme muharebesinde Osmanlı ve Rus donanmaları karşılaştı. Türk donanmasını Kaptan-ı Derya Mandalzade, Hüsameddin Paşa ve Hasan Paşa komuta ederken, Rus filosunun komutanları ise Kont Aleksey Orlov, Amiral Grigori Spiridov ve İngiliz danışman Amiral John Elphinstone idi. Ağır geçen savaş sonucunda 7 Temmuz günü Osmanlı Donanması mağlup oldu.