Kızıl Meydan’da Rusya’yı kurtarmak için ruh çağırdı

93

Moskova'nın göbeğindeki Kızıl Meydan'da bazı vatandaşların ilginç şovlarına bir yenisi daha eklendi. Meydan'ın ortasındaki Lenin mozolesi yanında dengesiz olduğu belirtilen bir bayan (35) "Rusya'yı felaket ve kıyamet gününden kurtarmak için" ruhları çağırdı. Kremlin duvarları ve Lenin mozolesi arasındaki alana küçük halı sererek ruhları çağırmak için ellerini havaya uzatan bayanı güvenlik görevlileri gözaltına aldı.

Polis karakoluna götürülen bayanın Çuvaşya'da yaşadığı tespit edildi. Moskova Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Hiç bir yerde çalışmayan vatandaş kıyamet gününden kurtarmak için ruhları çağırdığını iddia etti. Uygulama gereği kendisi, tedavi için akıl hastanesine gönderildi" denildi.

Temmuz ayında da Kremlin’in kapısına kadar gelen bir vatandaş “Maaşımın ödenmesini istiyorum” diye bağırmaya başlayınca akıl hastanesine kaldırılmıştı. Olaydan bir kaç gün sonra kimliği açıklanmayan bir genç spor motoruyla Kızıl Meydan’a girmeye çalışırken trafik polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Ekim 2009’da bir Rus vatandaş, Kızıl Meydan’da kendini ateşe vererek intihar girişiminde bulunmuştu. 2008 yılında da bir Çeçenistan savaş gazisi, Kremlin kapısına kadar arabasıyla gelerek, “Putin’le randevum var” demiş ve ardından bayılmıştı.