Ruslar’a göre ailede karşılıklı anlayış, paradan daha önemli

4

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi VTsIOM ilginç bir araştırmaya imza attı. 8 Temmuz’da aile gününü kutlamaya hazırlanan Rusya halkına göre, ailede karşılıklı anlayış paradan çok daha önemli.

Rusya halkının yüzde 81’i bir kısım maddi zorluklar olsa da ideal ailenin karşılıklı anlayış, saygı ve birbirine destekten geçtiğini söyledi. Büyük çoğunluğa göre ideal aileye sahip olmak, ekonomik imkanlara sahip olmaktan daha önemli.

Evli katılımcıların yüzde 83’ü ailede karşılıklı anlayışa önem verirken, bekarların yüzde 78’i bunun önemli olduğunu düşünüyor.

Ankete katılanların yüzde 78’ine göre de ailenin çıkarları, kişisel çıkarlardan daha önemli. Halkın yüzde 77’si eşlerin eşit sorumluluk ve çıkarları olduğunu ve boş zamanlarını birlikte geçirmeleri gerektiğine inanıyor.

Aile reisi yaklaşımına da Ruslar sıcak bakıyor. Ankete katılanların yüzde 53’üne göre bir büyük etrafında aile şekillenmeli. Yüzde 45 ise eşlerin eşit haklara sahip olduğunu ve sorumlulukların eşler arasında paylaşılması gerektiğini savunuyor. Evli olmayanların ve kadınların daha çok eşitlikten yana tavır koymaları dikkat çekiyor.

30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde Rusya’nın 138 ayrı bölgesinde yapılan çalışmada 1600 denekle görüşüldü.