Rusya’da trafik kazalarında 14 bin kişi yaşamını yitirdi, artış yüzde 3

246

Rusya’da yılık ilk yedi ayında 13 bin 800 kişi yaşamını yitirirken, 137 bin 700 kişi de yaralandı. Geçen yılın aynı dönemine göre ölü sayısında artış yüzde 3’ü bulurken, yaralı sayısı ise yüzde 7 arttı.

Rusya İçişleri Bakanlığı verilerine göre geçen yıl meydana gelen 200 binin üzerindeki trafik kazasında 28 bin kişi yaşamını yitirmişti. Rusya’nın iki katı nüfusa sahip olan ABD’de ise geçen yıl 30 kişi trafik kazalarında ölmüştü.

Ocak-Temmuz döneminde en fazla kazalar sürücülerin hız sınırını aşmaları, kırmızı ışık ihlali ve karşı şeride geçilmesi gibi bir dizi trafik kuralını ihlallerinden kaynaklandı.

Yolların yetersizliği ise trafik kazalarında ikinci büyük sorun. Yılın ilk yedi ayında yolların kötü olması nedeni ile 24 bin 600 kaza meydana geldi. Geçen yılın aynı dönemine göre bu rakamda yüzde 8,7 artış görülmesi dikkat çekti.

Alkollü sürücülerin neden olduğu 6 bin 700 kazada bin kişi yaşamını yitirirken, 9 bin 850 kişi de yaralandı. Alkollü sürücülerin neden olduğu kazalarda ise yüzde 12 artış görüldü.

Rusya lideri Dmitri Medvedev 2010’da imzaladığı kararla sürücüler için “sıfır alkol” uygulamasını getirmişti. Ehliyetlerine 18-36 ay arasında el konulurken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin alkollü sürücüler için cezaların daha da ağırlaştırılmasını talep etti.