Moskova’da 500’den fazla kaçak göçmen yakalandı

60

Rusya Federal Göçmen Servisi (FMS) Moskova ve çevresinde gerçekleştirdiği operasyonlarda bir gün içinde 500’den fazla göçmeni göz altına aldı. Servisten yapılan açıklamada kaçak işçilerin göçmen yasasını ihlal ettikleri belirtildi.

Gözaltına alınan işçilerin çalışma izinleri ve ikametgah kayıtlarının olmadığını kaydeden FMS, “Moskova’nın farklı bölgelerinde inşaat, pazar, taksicilik ve diğer sektörlerde kaçak çalışan işçilerle ilgili yasal süreç başlatıldı. Kaçak işçi çalıştıran iş yerlerine yasal işlem yapılırken, gözaltına alınan göçmenlerin sınır dışı edilmesi planlanıyor.” açıklamasında bulundu.

FMS verilerine göre, 2011’de Rusya’ya çoğunluğu Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden olmak üzere toplam 14 milyon göçmen geldi. Resmi göçmen nüfusun 2,7 milyonu Ukrayna’dan, 2 milyonu Özbekistan’dan, 1,5 milyonu Kazakistan’dan ve 1 milyonu da Tacikistan’dan. Azerbaycan, Moldova, Kırgızistan ve Ermenistan’dan gelen göçmen nüfus ise her bir ülke için 500 bin civarında.

FMS Başkanı Konstantin Romodanovski’ye göre, Rusya’da 10 milyonun üzerinde yabancı ülke vatandaşı olduğunu, bunlardan yüzde 17’sini yasal göçmen statüsünde bulunuyor.