Rusya’nın olimpiyat bütçesini hortumlamışlar

18

2010 yılında Rus milli takımının Kanada da düzenlenen Vancouever kış olimpiyatlarına hazırlık yapması için ayrılan bütçeden 20 milyon ruble (625 bin dolar) çalındığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili yapılan araştırma sonucunda, 2009-2010 yılları arasında olimpiyatlara hazırlanan Rus milli takımının vize işlemleri ve ayrıca takım için bazı bilişim teknolojilerinin sağlanması sırasında 20 milyon ruble para ortadan kaybolduğu belirlendi.

Yapılan soruşturmada, ortadan kaybolan paranın 4 kişilik bir ekip tarafından çalındığı tespit edildi. Buna göre; ortaya çıkarılan şebekenin “Avropoekt” adlı bir şirket çatısı altında bir araya geldiği, şirketin kurucusu Dimitry Artuhovsky ve başkanı Valeriy Uskov da şebekenin içinde yer alıyor. Şirket temsilcileri Artem Efimtsev ve Andrey Kiselev’in de çalınan paraların aklanmasında aktif rol oynadıkları ortaya çıktı.

Konuyla ilgili olarak Ria haber ajansına açıklamada bulunan Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, göz altına alınan sanıkların, anayasanın 4. maddesi 159. fıkrasına göre “Dolandırıcılık ve büyük çapta organize suç örgütü kurma” suçundan yargılanacaklarını söyledi.

2010 yılında Vancouever’daki oyunlarda Rusya, 3’ü altın olmak üzere 15 madalyayla takım halinde 11’inci olmuştu. Bunun üzerine Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev de sorumluların istifasını istemiş, Rusya Olimpiyat Komitesi Başkanı Leonid Tyagaçev, görevinden istifa etmişti.