Rusya “kış saatine” yeniden dönüyor, yasa teklifi parlamentoda

10

Geçen yıl dönemin Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in önerisi ile kışın saatleri bir saat geri almayan Rusya, bu kış geri almaya hazırlanıyor.

Kış mevsiminde karanlıkta işe ve okula gitmek zorunda kalan vatandaşlar yeni uygulamadan şikayetçi olmuş, Mart ayında Kremlin’e üçüncü kez çıkan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de uygulamayı iptal edebileceklerini söylemişti.

Kış saati il ilgili yasa tasarısını Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma’ya muhalefet partisinden Liberal Demokrat Parti milletvekili Sergey Kalaşnikov verdi.

Interfax’a konu ile ilgili açıklamada bulunan Kalaşnikov, tasarının yasalaşması durumunda Ekim ayında saatlerin bir saat geri alınacağını söyledi. Muhalif vekil, “Şimdi gruplarda konu görüşülüyor. Herkesin bu tasarıyı destekleyeceğini umuyorum” dedi.

Komünist Parti ve Adaletli Rusya partisi de tasarıya destek vereceğini açıklarken, iktidar partisi Birleşik Rusya’nın konu ile ilgili tarı ise henüz netleşmedi.

Geçen yıl Rusya 30 Ekim’de saatleri bir saat geri almadığı için Türkiye ile zaman farkı kış aylarında 2 saate çıkmıştı.

Son olarak 4 Mart’ta devlet başkanı seçilen Putin, kamuoyunda konunun tartışılmasını, gerekli görülmesi durumunda da kararın iptal edilebileceğini söylemişti.