Rusya’da e-kimlik kartı dönemi başlıyor

226

Rusya Federasyonu önümüzdeki dönem elektronik kimlik kartı kullanımına başlıyor. Birkaç yıl içinde hazır olacak yeni nesil kimlik kartları sayesinde, Rusya vatandaşları defter şeklindeki pasaportlardan kurtulmuş olacak.

Rusya geçtiğimiz sene tanıtımını yaptığı Umumi Elektronik Kart (UEK) ve e-kimlik arasında uyum sağlamaya çalışıyor. Konuyla ilgili olarak Rus basınına açıklamada bulunan Sberbank Başkan Yardımcısı Aleksey Popov, önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde UEK’ların yeni nesil kimlik kartlarına dönüştürüleceğini söyledi.

Yeni kimlik kartlarının Rusya Federal Göç Hizmeti tarafından dağıtılacağını ifade eden Popov, “Yeni nesil teknoloji kişisel hesaplara ve kimlik bilgilerine erişimi sağlayacak. Bir yandan bilgi güvenliği sağlanırken, bir yandan da vatandaşların elektronik ortamda devlet hizmeti alabilmesine olanak verilecek.” şeklinde konuştu.

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren tüm Rusya’da Umumi Elektronik Kart’a (UEK) geçilmesi için çalıştıklarını ifade eden Popov, e-kimlik kartları ile uyum için sürenin erteleneceğini belirtti.

Önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde kullanıma başlanılması beklenen yeni kimlik kartları, içerisine her türlü bilginin işlenebilmesi için çipli olacak. Ayrıca tüm devlet hizmetleri de bu kart üzerinden yürütülebilecek.

Böylece Rusya Federal Göç Hizmetleri ve Rusya Haberleşme ve İletişim Bakanlığı’nın yeni nesil çipli kartları birlikte hazırlamaları planlanıyor.

2016 yılına kadar uygulanmaya konulması planlanan proje için ise 5 milyar dolar gibi dev bir bütçe öngörülüyor.