Ruslar yılbaşında 10 gün tatil yapacak

232

Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2012-2013 yılbaşında 10 gün tatil yapılması yönünde öneriyi bakanlar kuruluna sundu. Yeni tatil teklifine göre 1 Mayıs İşçi Bayram’ı için 5 gün, 9 Mayıs Zafer Bayram’ı için de 4 gün tatil var.

Resmi olarak daha önce 5 gün olan Yılbaşı tatili süresi, Ortodoks Kilisesinin 7 Aralıkta kutladığı “Hz. İsa’nın doğum günü” ile birleşiyor. Böylece yılbaşı tatili 30 Aralık 2012 tarihinden, 8 Ocak 2013 tarihine kadar uzatılmış olacak.

Ayrıca daha önce 4 gün olan 1 Mayıs tatili 5 güne çıkarılırken, 9 Mayısta kutlanan “Zafer Bayramı” tatili ise 4 güne çıkarılacak. Rusya halkı yeni teklife göre 1-5 Mayıs tarihleri arasında ve 9-12 Mayıs tarihleri arasında çalışmayacak.

Superjob.ru portalın yaptığı ankete göre Rusya halkı yeni tatil günlerinden çok memnun oldu. Ankete katılan 1600 kişiden yüzde 80’ini ek tatil günlerinden memnun olduğunu ifade ederken, yüzde 10 fazla tatile karşı çıktı.

Yorum yazan Rusya vatandaşları, “Şimdi tatile hazırlanıyoruz. Bu mükemmel. Kışın kayak ve baharda daçya havası alma imkanı olacak. Aileler için birlikte zaman geçirme adına önemli fırsat.” değerlendirmesinde bulundu.

Uzun tatil istemeyenlere göre gelişmiş ülkeleri yakalamak için daha çok çalışmak gerekiyor.