Rusya'da fabrikada yangın: 8 ölü, 13 yaralı

57

Rusya'nın Hantı-Mansiyski Özerk Bölgesi'ndeki bir petrol arıtma fabrikasında meydana gelen yangında ilk belirlemelere göre 8 kişi hayatını kaybetti, 13 kişi de yaralandı. Rus yetkililer ölü sayısının artabileceğini de belirtiyor.

Başkent Hantı-Mansiyski ve Tyumen kentleri arasındaki alanda bulunan fabrikadaki yangınla ilgili bilgi veren Rusya Acil Durum Bakanlığı yetkilileri, "Yangının alanı 4 bin metrekare. İlk dakikalarda iki atölyeye sıçradı. Yangın sırasında çalışmalar yapılıyordu, dolayısıyla onlarca işçi bulunuyordu" şeklinde konuştu.

Çoğu işçinin kendi çabalarıyla alevlerin arasından kurtulmayı başardığı belirtildi. Yangın söndürülürken, Acil Durum Bakanlığı yetkilileri ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Fabrikanın İnvest Oil şirketine ait olduğu kaydedildi.

11 Eylül'de de Moskova’ya yakın Yegorevsk kentinde bir kaçak atölyede çıkan yangında 14 Vietnamlı işçi hayatını kaybetmişti. Sadece 12 bin kişi 2011’de çıkan yangınlar nedeni ile yaşamını yitirdiği Rusya’da yangına karşı yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığı gerekçesi ile yetkililer eleştiriliyor.