Rusya sokak köpeklerini kısırlaştırmak için ihale açtı

190

Rusya’nın başkenti Moskova’da sayıları 30-100 bin arasında sokak köpekleri ile mücadele için çalışma başlatıldı. Moskova Çevre Koruma Departmanı, 5 milyon ruble (160 bin dolar) bütçe ile başkentteki köpek sayısının azaltılması ve kontrol altına alınması için ihale açtı.

Bazı parklarda bir kısım insanların zehir bırakarak köpeklerin ölümüne yol açması üzerine sokak köpeklerinin kısırlaştırılması ile ilgili konu yeniden gündeme alındı. Bazı vatandaşlar evcil köpeklerinin de zehirlenerek öldükleri yönündeki iddiaları dile getirmişti.

Moskova’da bazen gruplar halinde dolaşan sokak köpekleri tehlike saçıyor. Bazılarının kuduz olmaları nedeni ile de halk sağlığı açısından tehdit oluşturabiliyor.

Köpeklerin kısırlaştırılmasına yönelik faaliyetler ise başkent hayvan severler tarafından şiddetle protesto ediliyor.

Moskova şehir yönetimi 2012-2014 döneminde köpeklerin kısırlaştırılması, barınakların kurulması ve sağlık durumlarının kontrolü için 2,5 milyar ruble (800 bin dolar) bütçe ayırdı.

Başkent Moskova’da bulunan onlarca hayvan barınağında 12 bin 500 köpeğe bakılıyor. Sadece 2011’de 8 bin 600 sokak köpeği yakalandı ve bunlardan 7 bin 500’ü kısırlaştırıldı.

Rusya genelinde 1 milyonun üzerinde köpeğin bulunduğu belirtilirken, her yıl ortalama 15 bin kişi köpek saldırısı nedeni ile hastanelere başvuruyor.