“Erdoğan-Putin buluşması Rus-Türk tarihinde özel sayfa açtı”

479

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde Corinthia Hotelde gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet bayramı şehrin tanınmış bir çok bürokrat, gazeteci ve işadamı katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan St. Petersburg Başkonsolosu Tanju Bilgiç, 1923 yılında kurulan Cumhuriyetin Türkiye için büyük bir uygarlaşma serüveni olduğunu, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin de son yıllarda her yönüyle hızla gelişerek mükemmel bir ortaklık seviyesine çıktığını söyledi.

Geceye katılan St. Petersburg Yasama Meclisi Başkanı Vyaçeslav Makarov, Sovyetler birliğinin Türkiye’nin bağımsızlığını destekleyen ve Türk halkının özgürlük fikrini savunan yegane ülkelerden biri olduğunu ifade etti. Türkiye ve Rusya’nın daima iyi birer komşu olacağını kaydeden Makarov, farklı devam eden iki ülke tarihinin hep dostlukla ve iyi ilişkilerle sürdüğüne dikkat çekti.

Makarov, “Özellikle iki ülkenin tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan buluşması özel bir sayfa açtı. Binlerce uzman, işadamı ve çeşitli kuruluşların temsilcileri ülkemizde ve aynı zamanda St. Petersburg’da bulunmakta. Ayrıca, Rusya’da ve özellikle St. Petersburg’da bulunan, işadamı, öğrenci ya da çeşitli mesleklerden binlerce Türk vatandaşının St. Petersburg Valiliği ve Petersburgluların saygı, yardım ve desteğini gördü. Ben ikili ilişkilerin her zaman barış ve iyi ilişkiler çerçevesinde devam edeceğine eminim.” ifadelerini kullandı.

İkili ilişkiler en üst noktada

Gecede Cihan Haber Ajansına konuşan Rönesans Holding Başkan Yardımcısı Cenk Düzyol, Türkiye’den çok uzak bir yerde bu bayramı kutluyor olmanın ayrı bir anlamı olduğunu ifade etti ve geceyi düzenleyen Başkonsolos Tanju Bilgiç’e teşekkür etti. Aralıksız olarak 1995 yılından beri Rusya’da olduğunu ifade eden Düzyol, Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonraki bütün süreci Rusya’da yaşadığını söyledi. Sovyetler birliği döneminde ilişkilerin çok iyi olduğunun söylenemeyeceğini kaydeden Düzyol, “Şu anda ikili ilişkiler en üst noktada. Her sene üzerine biraz daha koyarak gidiyor. Gerek ekonomik, gerek kültürel, gerekse iki ülkenin birbirlerine bakış açısı olarak ilişkilerin her sene daha arttığını gözlemliyoruz. Şu an önümüzde 2023 için koyulan 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi var. İki taraf bunun için çaba gösteriyor.” şeklinde konuştu.

İç-Taş İnsan Kaynakları Müdürü Barış Aliköse, Rusya’da Atatürk’ün Türkler’e emanet ettiği Cumhuriyet Bayramını kutluyor olmaktan oldukça memnun olduğunu söyledi. İçtaş İnşaat olarak St. Petersburg’un en büyük 2 projesine sahip olduklarını kaydeden Aliköse, kendileri dışında ENKA ve Rönesans gibi kendilerine öncülük yapmış olan inşaat şirketlerinin olduğunu söyledi. Aliköse, “Buraya geldikten sonra, Rusya’da Türk şirketlerinin çok büyük bir pazara sahip olduğunu gördük. Dolayısıyla da, bizlerin bundan sonra daha da iyi işler yapmamızın ardından ilişkilerimiz daha büyük ve güçlü olacak.” dedi.

Gecede basına açıklama yapan Rus-Türk Kültür Merkezi Genel Müdürü Adnan Öztürk ise ikili ilişkilerde gelinen noktaya dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda Rusların büyük destek verdiğini ifade eden Öztürk, “Günümüzde ikili ilişkiler olumlu derecede yukarı doğru seyreden bir hal aldı ve biz bundan oldukça memnunuz. Herkesin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.” dedi.

Resepsiyon öncesinde, erkek davetlilere Türk-Rus bayrağı rozetler, bayan davetlilere ise nazar boncuğu ve kırmızı gül ve Türk-Rus bayrağı motifli çikolatalar dağıtıldı. Ayrıca, resepsiyon salonunda Türkiye’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dâhil bölgelerin tanıtıldığı panolar ve St. Petersburg’da bulunan Türk-Rus Kültür Merkezi tarafından özel olarak üç boyutlu hazırlanan, ünlü Türk ressamlara ait tablolar sergilendi. Gecenin sonunda davetlilere Türk yemeklerinden ve tatlılarından oluşan bir resepsiyon verilirken, ayrıca Türk sanat müziğinden de çeşitli parçalar seslendirildi.